Velká pusa, příliš malá brada, ošklivě vystouplé lícní kosti či oči blízko u sebe jsou nejčastější chyby, které lidé vnímají na svém obličeji. Ve většině případů tomu tak přitom nemusí být. Jak ukázal projekt společnosti Dove, ženy se považují za mnohem ošklivější, než ve skutečnosti jsou.
Gil Zamora pracuje již mnoho let u americké FBI jako portrétista. Za svou kariéru nakreslil z pouhého popisu přes tři tisíce podobizen zločinců. V novém projektu společnosti Dove neměl za úkol zachytit portrét pachatelů trestných činů, ale několik desítek obyčejných žen.
Ženy přitom seděly za závěsem, takže je Zamora okem nespatřil. Podobiznu sestavoval podle popisu, který mu o sobě podávaly samy. Poté přišel na řadu člověk, který s danou ženou strávil pět minut při rozhovoru tváří v tvář a popsal její vzhled ze své optiky.
Ve chvíli, kdy se obě verze portrétu porovnaly, se ukázalo, že všechny přítomné dámy se bez výjimky viděly ošklivější, než jak je vnímalo okolí. Velmi často žily v domnění, že mají širší obličej, očí blízko u sebe, malou bradu a vystouplé lícní kosti.
"Kdybych to měla udělat znovu, podívala bych se na sebe z jiné perspektivy. Snažila jsem se popsat co nejvíce detailů, aby to bylo přesné. Ale teď vím, že se na sebe dívám skrz mikroskop a hledám chyby v detailech. Zřejmě to není nutné," uvedla jedna z účastnic projektu v krátkém dokumentu.
Zkušenosti amerických žen potvrzuje i psycholožka Renne Engelnová z Northwestern University. Nejen ženy se však na sebe dívají sebekriticky. I muži na sobě vidí hlavně to špatné. "Jsme senzitivní na každou maličkost, která se odchyluje od našeho ideálu krásy. A od těchto maličkostí nemůžeme odtrhnout zrak," tvrdí Engelnová na serveru msnbc.com.
Společnost Dove chtěla tímto projektem podle oficiálního vyjádření ukázat ženám, že se nemají podceňovat a raději se mají považovat za krásné. Přestože kampaň budí emoce a skutečně nutí zamyslet se nad vlastním sebehodnocením, nejde pouze o projev altruismu. Je to i chytrý marketingový tah, jak přitáhnout pozornost mnoha žen.