Také muži jsou oběťmi domácího násilí, u nich má často formu ponižování a psychického týrání ze strany jejich partnerek. Muži většinou o těchto věcech nechtějí mluvit. Obávají se, že jim policie a sociální pracovníci neuvěří, bojí se výsměchu kamarádů a nepochopení lidí z nejbližšího okolí.
Obětem domácího a sexuálního násilí pomáhá sdružení Persefona. Ročně se na něj v regionu obrátí asi 350 lidí, tři až sedm procent tvoří muži. "Ponižování, jemuž jsou muži vystaveni, má mnoho forem. Začíná u výtek jejich žen, že nejsou schopní se postarat o rodinu, nemají volnost, musejí doma odevzdávat všechny vydělané peníze, partnerky jim kontrolují SMS v mobilech a internetovou poštu a celkově snižují jejich sebedůvěru," uvedla ředitelka organizace Persefona Jitka Čechová.
Připomněla, že je Mezinárodní den rovnosti žen a mužů. Uvedla, že podle některých zahraničních výzkumů jsou muži vystaveni domácímu násilí ve stejné míře jako ženy, jen o svých potížích neumějí mluvit, vyhledat pomoc, a tedy je ani řešit.
Konflikty v rodinách se mohou podle ředitelky vystupňovat až do situace, kterou zažil jeden z klientů organizace. Manželce, s níž byl nešťastný, oznámil, že se s ní chce rozejít, protože jej dlouhodobě ponižuje. Vedlo to k tomu, že jej z bytu vystěhovala a údajně přinutila půl roku bydlet ve sklepě. V zimě tam spával, když bylo v místnosti jen pět stupňů Celsia. Muž měl přitom největší obavy z toho, aby nepřišel o kontakt s dětmi.
"Nejdůležitější nyní je o těchto problémech mluvit. Jen tak se dostaneme k tomu, že je začneme řešit," doplnila Čechová.
Persefona nabízí svým klientům z jižní Moravy všestrannou psychologickou, sociální i právní pomoc. V ČR pak pořádá různá školení právě pro lidi zabývající se pomocí obětem domácího a sexuálního násilí.