Hovořit s dětmi o sexu je pro rodiče stále těžká záležitost. K tomuto rozhovoru se odhodlá jen každý desátý - a podle odborníků stejně v době, kdy už je na první informace pozdě. Povědomí o sexualitě by totiž mělo mít již dítě ve školce, tvrdí sexuologové.
Kamarádi, internet a knížky - to jsou podle dat národního průzkumu Sexuologického ústavu Všeobecné fakultní nemocnice v Praze zdroje informací, ze kterých se děti dozvídají o sexu a intimnostech. První znalosti si právě odtud odnese až polovina dospívajících. Na druhé straně žebříčku stojí právě rodiče, od kterých čerpá zkušenosti jen devět procent ratolestí.
"Nikde na světě nefungují rodiče jako primární zdroj informací o sexu. Někteří se ostýchají, jiní mají pocit, že jejich děti jsou na takové téma ještě malé. Platí proto pravidlo, že rodiče se svých dětí na otázky sexuality ptají vždycky, když už je hodně pozdě," řekl pro on-line deník TÝDEN.CZ sexuolog Jaroslav Zvěřina.
Většina dětí se přitom dostane k nepravdivým, zkreslujícím či nepřebraným informacím na internetu, odkud si odnášejí mylné vědomosti. Souhlasí s tím i psychoterapeutka Jana Březinová: "V době internetu není pro děti těžké dostat se k tématu, ale ne vždy v takové podobě, v jaké bychom chtěli."
První informace by se podle odborníků měly dozvědět děti již při nástupu do školky. "I malé dítě by mělo vědět, že na sebe nesmí nechat sahat neznámého dospělého člověka, že s ním nemá nikam chodit. Musejí si být vědomy, že existují sexuální zločiny, a vědět, jak se takovým situacím vyhýbat," doporučují sexuologové.
Podle Zvěřiny však v tomto směru nezle úkolovat jenom rodiče, ale také školu. "Myslím si, že zejména ve škole by se měly děti dozvědět nejvíc. Díky tomu by se nemělo stávat, že si každá desátá dívka bude myslet, že hormonální antikoncepce chrání před pohlavními nemocemi," tvrdí Zvěřina.
Praktické rady: |
* Hovořte s dítětem otevřeně a na rovinu. Ocení, pokud s ním budete na toto téma mluvit jako v jiných rozhovorech. * Vysvětlete dětem, že sex není jen pohlavní styk, ale i intimita a jiné praktiky. * Mluvte s dítětem o možných sexuálních chorobách, intimních nemocech a onemocněních. * Nikdy se dítěti nesmějte a nepodceňujte jeho první lásky. * Respektujte nárok na soukromí dítěte. Svěří se vám pravděpodobněji, pokud ucítí důvěru. * Vysvětlete použití antikoncepce a ochranných pomůcek, naučte ho, kde si toto zboží koupí. * S pomocí lékaře vysvětlete dětem možnou prevenci, rozeberte s ním možnost očkování proti lidským papilomavirům. "Společné rozhodnutí týkající se očkování by mělo být vnímáno jako součást odpovědného přístupu k sexuálnímu životu," dodává Březinová. |