Mnoho lidí, kteří hledají lásku pomocí internetových seznamek, by si přálo, aby existoval radar varující před lháři. Dva odborníci přes mediální komunikaci z Cornell University nyní tvrdí, že podvodníky lze vystopovat pomocí jejich vlastních lží.
"Obecně lze říct, že se nikdo veřejně nepřizná, že lhal. Ale nemusíme se spoléhat pouze na tvrzení těchto lidí, je možné to ověřit přímo z jejich rukopisu," tvrdí autoři studie, o které informuje odborný časopis Journal of Communication. S podporou Národní vědecké nadace zmiňovaní odborníci analyzovali profily lidí v několika internetových seznamkách a došli k některým poměrně překvapivým závěrům:
1. Pokud mluví lhář o sobě, nepoužívá ve větě zájmeno "já", ale snaží se toto slovo zcela vynechat. "Lháři to dělají proto, aby si udrželi odstup od svého klamavého popisu," vysvětluje autorka Toma Hancocková.
2. Lháři používají ve velké frekvenci negace. V praxi to vypadá tak, že běžně člověk řekne, že "je šťastný", lhář napíše, že "není nešťasten".
3. Lháři o sobě často prozradí mnohem méně informací v porovnání s ostatními lidmi, kteří na internetu hledají lásku. "Zřejmě se podvědomě snaží vyhnout tomu, že si budou muset pamatovat mnoho lží. Čím více si toho o sobě vymyslí, tím spíše udělají chybu v další komunikaci," tvrdí Hancocková.
4. Člověk, jenž lže o své výšce, váze nebo má v profilu fotografii, která se liší od reality, se mnohdy vyhýbá diskusi o svém vzhledu a preferuje konverzaci o práci, koníčcích či životních cílech.
"Pokud uvidíte někoho, kdo splňuje tato specifika, na 80 procent je to lhář a v něčem neříká úplnou pravdu," tvrdí výzkumníci, kteří svou teorii ověřili údajně na 78 profilech lidí, s nimiž se poté osobně setkali. Většina z nich prý lhala o své váze, polovina uvedla jinou výšku a 20 procent si ubralo několik let věku.
Vinen je zejména internet, který k podobnému chování při seznamování svádí. Lidé preferují jiné hodnoty než při osobním setkání, záleží jim prý více na vzhledu a z jejich komunikace se vytrácí spontánnost. "Cokoliv napíšete, můžete opravit, několikrát si to dopředu přečíst a připravit. V podstatě editujete svůj život," dodává Hancocková. V každém případě i v moderním světě stále platí, že pokud chcete někoho skutečně poznat, setkejte se s ním raději tváří v tvář.