Manželé při rozvodu, šéf ztrácející autoritu svého týmu, sousedé, kteří se léta hádají o pozemek, nebo zákazník, který nepochodil s reklamací zboží. V takových kauzách, kdy jsou vztahy a komunikace mezi znesvářenými stranami na bodě mrazu, může pomoci profesionální prostředník. Mediátor.
"Výjimečně stačí jedno sezení, většinou jich je čtyři pět," přibližuje průběh mediace předsedkyně Asociace mediátorů ČR Elena Mešková. "Měly jsme i kauzu, která zabrala 21 sezení po třech hodinách. Šlo o partnery z odlišných kultur, kde se řešily základní věci, co se sluší a patří."
Stalo se někdy, že si partneři během mediace rozchod rozmysleli?
Aby začali opět vrkat jako hrdličky, tak takové happy endy bohužel nemáme. Ale stává se, že se partneři rozhodnou prozatím spolu zůstat, protože si uvědomí, že rozchod pro ně momentálně není výhodný.
Účastní se mediace i děti?
Ne, a pokud na tom rodiče trvají, pak takovou mediaci raději ani nezahajujeme. O děti se totiž většina partnerů při rozchodech hádá, jsou předmětem sporu. Ovšem pokud má dítě konflikty s jiným členem rodiny a je dostatečně zralé na mediaci, může do ní vstoupit. Měli jsme tu rozvedené rodiče, kteří se nemohli shodnout na výchově dcery, jak by měla trávit volný čas, kam půjde do školy. Během mediace se zjistilo, že dcera využívala střídavou péči a nekomunikaci rodičů k tomu, aby jimi - hlavně otcem - manipulovala. Paralelně s mediací rodičů jsme tedy mediovali i dceru s otcem.
Kde konzultace probíhají?
Mediátor by měl mít svoji mediační kancelář, která je pro klienty neutrálním prostředím. Mediace by neměla probíhat u někoho doma.
Lidé si své mediátory většinou sami vybírají. Podle čeho poznají kvalifikovaného mediátora?
Nejlepší je obrátit se na naši Asociaci mediátorů ČR. Sdružujeme profesionály, kteří se řídí etickým kodexem. Jinak by si lidé měli zjistit reference nebo se alespoň zeptat na mediátorovo vzdělání a oblast sporů, kterým se věnuje. Už z té počáteční komunikace se dá poznat, jestli vám vybraný mediátor sedne, nebo ne.
Kolik mediace stojí? Má každý mediátor nastavenou svoji cenu?
Mediátoři z naší asociace si účtují za hodinu rodinné mediace 1000 korun a výše, takže za jedno sezení zaplatí účastníci dohromady minimálně 3000 korun. A ideální je, pokud se o tu sumu všechny strany sporu spravedlivě podělí, aby byl každý z nich motivován. Pokud se jedná i o rozdělení majetku, je i cena za mediaci vyšší.
Zabýváte se i etnickou mediací. O co přesně jde?
Většinou se jedná o páry, kde oba pocházejí z odlišných kulturních prostředích, například žena z Austrálie, muž Američan a žijí v Praze. Dále se interkulturní konflikty objevují na školách, kam docházejí i děti z jiných kultur a etnik. Řešily jsme třeba spor mezi rodičem bílého a rodičem romského dítěte. Na mediaci interkulturních sporů se podílejí dva mediátoři a v ideálním případě jeden z nich pochází z daného prostředí.
Mediátoři mohou pomoci i u spotřebitelských sporů, je to tak?
Ano, máme speciálně vyškolené mediátory zapsané u Hospodářské komory, kteří se zabývají například neuznanými reklamacemi.
Případy, u kterých asistuje mediátor, se daří vyřešit v zhruba 75 procentech případů. Proč se to ve zbývající čtvrtině případů nepovede?
Pokud je konflikt v takovém stadiu jako ve válce Roseových, že se ti dva pomalu vraždí a dělají si šílené naschvály, tak tam ani mediace nepomůže. Problémem jsou i klienti s patologickými rysy, například s různými závislostmi, kde je jasné, že by nebyli schopni případnou dohodu, která je výsledkem mediace, dodržet. To někdy platí i pro lidi s vážnými zdravotními problémy. Nemožné je také pracovat s těmi, kteří jsou skálopevně přesvědčeni o tom, že žádné jiné řešení, než to, kterého chtějí dosáhnout oni, neexistuje.
Ve kterých kauzách se naopak mediace osvědčila?
V České republice se lidé zatím nejčastěji na mediátora obracejí v rodinných, respektive rozvodových věcech.
Mohla byste uvést konkrétní případ z praxe, kdy mediace evidentně rodině pomohla?
Rozvádějící se manželé měli syna, kterého svými hádkami zatahovali do života dospělých a brali si jej jako rukojmího. Chlapec se začínal v noci pomočovat, přestal se smát a byl až apatický. Při mediaci se rodiče dohodli, že každý bude tomu druhému volat jen v určité dny a v konkrétní hodinu, ne kdykoliv jako dříve. A určili si, kdy budou řešit jaká témata. Takže se přestali před synem hádat. To prý ohromně "vyčistilo" atmosféru, chlapec se začal smát a přestal se pomočovat. Byli z toho oba až dojatí.
Mediace je mimosoudní řešení sporů, kdy mezi rozhádané strany vstoupí neutrální osoba vyškolená v pokojném řešení konfliktů. To, jestli se svůj problém pokusíte vyřešit pomocí mediace, je jen na vás. Pouze ve výjimečných případech nakazuje mediaci soud. Cílem je najít takové řešení sporu, které je přijatelné pro obě strany. Mediace naopak neřeší, kdo udělal chybu a čí je vina. |