Důležitý odpočinek
Nedostatek spánku může přivodit negativní myšlenky a úzkosti
08.12.2014 14:10
Lidé, kteří chodí pozdě do postele nebo spí jen krátce, mají nejen pesimističtější myšlenky, ale postupem času se u nich také mohou objevit úzkosti.
Pokud často ležíte v posteli dlouho do noci, nespíte a hlavou se vám honí starosti, můžete poslechnout jednoduchou radu psychologů; choďte spát dřív. Nová studie ukazuje, že nekontrolovatelné starosti ovlivňuje právě čas, kdy jde člověk do postele, i doba, po kterou spí.
Vědci zjistili, že lidé, kteří chodí do postele pozdě a spí málo, jsou zahlceni negativními myšlenkami oproti těm, kteří si hlídají pravidelný a dostatečný spánek. Ti, kdo jdou do postele později, často trpí opakujícími se pesimistickými myšlenkami, které nemohou kontrolovat. Zejména se obávají o budoucnost a příliš se noří do minulosti, což jsou symptomy lidí trpících depresemi a úzkostmi. Nedostatek spánku navíc může vést ke vzniku úzkostí, varují vědci.
Tyto výsledky vzešly ze záplavy studií, které doporučovaly spánek o délce sedmi až osmi hodin. Kratší doba spánku narušuje hodiny lidského těla a zvyšuje riziko depresí, tloustnutí i vážných nemocí, jako je rakovina, cukrovka druhého typu nebo obezita.
V rámci studie vědci rozdali dotazník stovce studentů Binghamtonské univerzity. Ti kromě jeho vyplnění také podstoupili dva testy na počítači. Cílem měření bylo zjistit, jak moc se studenti strachují, přemítají a jsou posedlí starostmi. Tato tři kritéria jsou indikátorem negativního myšlení. Výzkumníci se jich zároveň ptali, jestli jsou spíš denní, nebo noční typy.
Výsledkem bylo zjištění, že ti, kdo spali kratší dobu a chodí do postele později, prožívají negativní myšlenky častěji než ostatní. "Ujistěte se, že spíte v tu správnou část dne. Pro jedince, které trápí rušivé myšlenky, to může být levná a snadná pomoc," říká Jacob Nota z Binghamtonské univerzity.
"Pokud další výsledky podpoří existenci vztahu mezi dobou spánku a negativními myšlenkami, může to být nová cesta, jak léčit jedince s internalizovanými poruchami," dodává doktorka Meredith Colesová.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.