Nezvládáte rozchody? Britové otevřeli kliniku pro léčbu stalkingu

8. 12. 2011 16:45
Se stalkingem se setkala podle statistiky každá čtvrtá Češka.
Se stalkingem se setkala podle statistiky každá čtvrtá Češka.

Lékaři ve Velké Británii otevřeli první kliniku specializovanou na léčbu chorobného pronásledování neboli stalkingu. Při londýnské nemocnici U svaté Anny tak naleznou pomoc nejen pachatelé stalkingu, ale také lidé, kteří se svého chování obávají. Místní policisté novinku vítají - podle nich dokáže zachránit lidské životy.

Když policie našla před časem čtyřiadvacetiletou Katie Summersovou v jejím domě v kaluži krve, obrátila pozornost v první řadě na jejího bývalého přítele Briana Taylora. Při výslechu se přiznal, že neunesl, když se s ním mladá dívka rozešla, a po dnech pronásledování ji ze žárlivosti zabil. Taylor sice dostal doživotní žalář, ale podle kriminalistů byla dívčina smrt zbytečná. "Je potřeba, aby byli tito lidé léčeni, když zjistí, že se s nějakou situací nedokážou vyrovnat. V minulosti se jim žádné pomoci nedostalo, pokud u nich nebyla zjevná psychická porucha," uvádí zakladatel kliniky Frank Franham v listu The Independent.

Každá čtvrtá žena

Kriminalisté, podle kterých se mnohým násilným činům dá předejít, s Franhamem souhlasí. Stalking neboli nebezpečné pronásledování se objevuje i v Česku, jen za prvních šest měsíců letošního roku zaznamenali policisté přes 870 případů, z nichž vzešlo 543 obvinění. Od ledna roku 2010 totiž stalking spadá mezi trestné činy, za které hrozí rok vězení. Kriminalisté však upozorňují na to, že je velmi těžké jej dokázat a většinou zůstane nepotrestán.

Naznačuje to i statistika společnosti Commservis, z níž vyplývá, že s nepříjemným obtěžováním má zkušenosti každá čtvrtá žena a téměř dvacet procent Čechů se stalo obětí pronásledování. Nejčastěji se přitom jedná o útok bývalých partnerů nebo osob, kteří mají problémy s navázáním sociálních vazeb.

Zloděj životů

Podle Farnhama se agresoři dělí do čtyř skupin. Může jít o odmítnutého člověka, který se chce vrátit zpět do vztahu nebo partnera úplně zničit, nebo o neschopného nápadníka, který se stydí udělat první krok. Třetí skupinu tvoří chorobně zamilovaní a nejnebezpečnější lidé jsou násilníci, kteří se neštítí použít pouta a provazy.

Vrchní policista Garry Shewan, v jehož londýnském okrsku klinika vyrostla, nový projekt vítá. "Stalking krade životy. Tohle by tomu mohlo zabránit," tvrdí.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ