Sledování fotbalu provází domácí násilí, varuje studie

12. 6. 2012 14:30
Sledování fotbalu působí jako rozbuška v rodinných vztazích.
Sledování fotbalu působí jako rozbuška v rodinných vztazích.

Za každý vstřelený soupeřův gól facka. Během velkých fotbalových turnajů či zápasů rivalů stoupá podle britských statistik výskyt domácího násilí. Muži tak podle expertů řeší zklamání a frustraci z prohraného zápasu. Psychicky terorizováni však mohou být kvůli kopané i muži.

Fotbal působí jako rozbuška v rodinných vztazích. Britský statistik Allan Brimicombe propočítal, jak se během zápasů anglického týmu na posledním mistrovství světa vyvíjel počet nahlášených případů domácího násilí. "Děje se tak po celé Velké Británii. Je to nezanedbatelný jev. Nárůst případů je totiž i během derby výrazný," tvrdí Brimicombe na zpravodajském serveru BBC.

Agrese se přitom neobjevuje pouze tehdy, když tým prohraje. Podle statistik násilníky rozčiluje i remíza nebo vítězný zápas se slabým týmem, kterému nedokázala Anglie vstřelit více než jeden gól. "V těchto případech zaznamenává policie několikanásobně více hovorů na tísňové lince. Četnost se liší podle okresů a počtu fotbalových fanoušků," tvrdí Brimicombe.

Pivní fanouškovství

Rozmyslete si, co uděláte po příchodu domů. Můžete to být vy, kdo prohraje to nejdůležitější.Odborníci upozorňují, že nejde jen o fotbal, ale zejména o požívání alkoholu, napětí spojené s utracením peněz či žárlivost na ty, kteří strávili více času s kamarády na stadionu či v hospodě. Britská policie proto rozjela celonárodní kampaň, která před tímto chováním varuje a nabádá oběti násilí, aby se neváhaly obrátit na strážníky.

V Česku se fotbal na statistikách ohlášených případů domácího násilí neprojevuje. "Nezaznamenala jsem, že by se v našem prostředí tato okolnost odrážela na domácích agresorech. Může to být způsobeno také tím, že Češi preferují pivní fanouškovství. Zajdou do hospody se svými přáteli, s nimi si i zanadávají a domů již přijdou zklidnění," uvedla pro on-line deník TÝDEN.CZ vedoucí Intervenčního centra hlavního města Prahy Marie Šusterová.

Zákaz fotbalu je psychické týrání

Podle ní je však při sledování šampionátu nejnebezpečnější alkohol - ten totiž stojí u 90 procent případů násilí. "Je to nás největší problém. Právě na skleničku navíc by si měli lidé dávat pozor," zdůrazňuje.

V ohrožení však nejsou jenom ženy. Podle expertky na vztahové problémy Pauly Hallové a Marka Brookse se v rodinách často objevuje i psychologické týrání ze strany žen. "Stačí, když manžel miluje fotbal a manželka jeho vášeň nesdílí. Hádky ohledně toho, co bude v televizi běžet, způsobují frustraci a napětí," tvrdí Brooks. I zákaz dívání se na fotbal je podle něj týrání.

Autor: - han -Foto: Profimedia , Facebook

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ