Prvních sedm let to bývají prý muži, kteří svým partnerkám volají častěji. Po uplynutí této doby se soustředí více na své přátele a rodina jde stranou. U žen to však funguje naopak. Ve středním věku se do centra jejich zájmu dostávají děti, kterým věnují největší část své pozornosti, tvrdí vědci z Oxfordské univerzity.
Rozsáhlý výzkum uveřejněný v odborném časopisu Journal Scientific Reports měl za cíl zjistit, jak se v běhu času proměňuje intenzita vztahu. Zatímco většinou podobné studie narazí na problém, že se jim nepovede sehnat dostatečný počet dobrovolníků, sociologové z Oxfordské univerzity využili databázi mobilních operátorů. Dostali se tak k výpisům hovorů a zpráv tří milionů lidí, u kterých znali jejich věk a pohlaví. Mohli tím pádem srovnat chování jednotlivých věkových skupin. Z výsledků profesora Robina Dunbara prý vyplynulo, že sociální síť žen je pro společnost důležitější než vztahy mužů.
"Vztahy mužů jsou nahodilé. Vznikají během dne, ale večer spojený s rodinnými aktivitami je pod taktovkou žen," uvádí Dunbar na zpravodajském serveru BBC. Ženy se totiž přestávají o své muže intenzivně zajímat kolem 35 let a od té doby se jejich pozornost stáčí na děti a vnoučata.
Z tohoto důvodu se na přátelství soustředí zejména mezi
Někteří antropologové přitom trvají na tom, že lidská společnost stojí ryze na patriarchálních sloupech. Je to prý vidět na systému, kdy muži zůstávají v rodném domě, ale ženy se stějují za svými manžely. Podle Dunbara tato praxe platí jen pro zemědělskou společnost a nemá s moderní dobou moc společného: "Připomíná mi to kyvadlo, které se kývá mezi dvěma pohlavími. Je to stejně nezadržitelné jako, že se od zemědělského způsobu života posunuje do sféry založené na vědomostech a ekonomickém plánování."