Většina studentů zažila sexuální obtěžování od učitelů

11. 4. 2011 15:17
Řada studentů se setkala ze strany učitelů i s osaháváním (ilustrační foto).
Řada studentů se setkala ze strany učitelů i s osaháváním (ilustrační foto).

Dvě třetiny vysokoškoláků zažily během studia sexuální obtěžování ze strany učitelů. Uvádí to průzkum Sociologického ústavu Akademie věd, který probíhal v letech 2008 a 2009 na jedné z fakult jisté české vysoké školy. Většinou šlo jen o nevhodné narážky, ale desetina lidí uvedla, že je pedagogové dokonce osahávali nebo za sex nabízeli studentům nějaké výhody. A podle autorů studie jistě není situace na jiných univerzitách o mnoho lepší.

Průzkum na dané fakultě se skládal z dotazníkového šetření i přímých rozhovorů se studenty. A výsledky byly šokující. "Zkušenost s některou z různých forem obtěžování měla během studia nadpoloviční část dotázaných, přesně šedesát sedm procent," sdělila Marta Vohlídalová, jedna z autorek studie. "Lze přitom předpokládat, že tato fakulta není žádnou výjimkou a s problémem se potýkají i studující na ostatních vysokých školách v České republice," poznamenala vedoucí tiskového oddělení Sociologického ústavu Akademie věd Michaela Vojtková.

Shop.

Nejčastěji se studenti setkávali lehčími formami sexuálního obtěžování - s urážlivými komentáři a vtipy, hlavně s narážkami na intelektuální schopnosti a vzhled žen. "Z rozhovorů se studenty a studentkami vyplynulo, že výjimkou nejsou například výroky o prosté duši dívčí, která na technických oborech nemá v podstatě co pohledávat, ale ani situace, kdy vyučující při hodině ilustruje látku formou takto: Když se s vámi budu chtít vyspat, slečno, a nabídnu vám pět set korun, jaký je to ekonomický model?" uvedla Vojtková.

Vyskytly se ovšem i daleko tvrdší útoky. Někteří vyučující se usilovně snažili navázat se svými žáky intimní vztah a trvali na schůzkách mimo školu nebo se s objekty svého zájmu často bavili o sexu. To potvrdila zhruba pětina účastníků průzkumu. A necelá desetina z nich dokonce uvedla, že je pedagog osahával nebo se je pokoušel přimět k sexu vydíráním. Za sexuální protislužby nabízeli učitelé lepší známky a jiné studijní "úlevy".

Chybějí jasná pravidla

Problémem je, že na českých vysokých školách, na rozdíl od zahraničí, nejsou jasně stanovená pravidla, jak by měla škola a studenti v takových případech postupovat. "Směrnice pro české vysoké školy neobsahují informace o podobách obtěžování a způsobech obrany a jednotlivé školy neposkytují tyto informace ani na svých vlastních webových stránkách či v brožurách pro studující. Bezradní studenti proto situaci často pasivně snášejí nebo se snaží agresorovi vyhýbat, což však může mít vážné negativní dopady na jejich studium. Pocity bezradnosti podporuje i nedůvěra studujících vůči vedení školy a jeho ochotě pomoci problém citlivě a efektivně řešit," řekla Vojtková.

Na základě provedeného průzkumu však byla vytvořena kniha, která by mohla být pro univerzity návodem, co dělat. "Publikace uvádí několik konkrétních doporučení pro české vysoké školy, zaměřených jak na prevenci, tak na řešení problému. Autorky zde čerpaly inspiraci především z praxe zahraničních univerzit, na nichž jsou opatření proti obtěžování vnímána jako samozřejmost a známka dobré úrovně školy," dodala.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ