Držitelka certifikátu
Vyškolená asistentka: V každé z nás je kus prostitutky
15.11.2015 20:55 Rozhovor
Jako jedna z pěti oficiálně vyškolených asistentek bude nově poskytovat sex lidem s postižením. "Posilujeme jejich vůli žít," říká Vladana Augstenová, podle níž bychom takové služby potřebovali všichni.
Jste držitelkou certifikátu sexuální asistentky pro tělesně postižené. Co taková práce obnáší?
Je to vědomá práce s tělem, která může a nemusí zahrnovat pohlavní styk. Nepleťme prosím profesi sexuální asistentky a sexuální pracovnice. Sexuální pracovnice je prostitutka - a v tom označení nehledejte nic hanlivého. Zatímco prostitutky se snaží své klienty dlouhodobě udržet, my naopak vedeme své klienty k samostatnosti, k tomu, aby si dokázali poradit se svojí sexuální energií i bez nás. Takovou sexuální asistentkou může být třeba i tantrická masérka. Je to velice specifický a odborný druh služby, při níž se bere ohled na rizika spojená s klientovým handicapem.
Jaká rizika musíte zohlednit při práci s postiženými klienty?
Máme povědomí o různých druzích postižení a o tom, jak s nimi zacházet. Člověk, který nikdy nic podobného nezažil, může při kontaktu se svoji sexualitou explodovat, může to s ním silně otřást. Ze své zkušenosti vím, že se může například dostavit třes, který nejde zastavit - sexuální energie je ta nejsilnější energie, kterou máme v těle. Takového člověka je potřeba uklidňovat, usměrňovat. Pracovala jsem s lidmi, kteří měli poškozené tělo, zkroucené ruce, záda, různé stupně skoliózy. Skrze sexuální energii jsme společně tělo dokázali srovnat. Tato práce má hluboký smysl.
Nemůžete postiženým lidem způsobit psychické trauma tím, že jim takové prožitky vnesete do života?
Uvolněná sexuální energie naopak pomáhá odblokovávat i psychické problémy. Naše služby postižené klienty obohacují a posilují jejich vůli žít. Samozřejmě hrozí, že člověk, který doposud nemohl a nedokázal dát průchod své sexuální energii, se může se zamilovat a procházet frustrací z toho, že o člověka, který jej přivedl k rozkoši, přichází. Proto je nutné dbát na to, aby mezi sexuální asistentkou a klientem nedocházelo k citovému prohlubování. Když my odejdeme, on musí být schopný bez nás dál žít a fungovat.
Mezi pěti vyškolenými sexuálními asistentkami jsou samé ženy, žádný muž. Znamená to, že tato služba je určená jen postiženým mužům?
Ve výcviku sexuálních asistentů nebyl žádný muž, v zahraničí se ale muži v této profesi objevují. Jeden sexuální asistent - muž - byl i mezi zahraničními odborníky, kteří nás školili. Nebyl to žádný mladík, ale vyzrálý muž, který věděl, jak s ostatními pracovat. Třeba se u nás na příštích školeních taky nějací muži objeví. Je potřeba si ale uvědomit, že obecně je více sexuálních pracovnic než pracovníků. Máme to tak v sobě od přirozenosti, k ženě patří opečovávat a dávat lásku, zatímco muži jsou ti, kteří tuto lásku a péči přijímají.
Takže postižené ženy zatím přijdou zkrátka?
A vy máte pocit, že ženám musí v rozvoji jejich sexuality pomáhat jenom muži? Spousta žen bude naopak ráda za dotyk jiné ženy. Je mnoho postižených žen, které byly nějakým způsobem zneužité právě kvůli svému handicapu, nepohyblivosti. Taková žena bude spíše potřebovat kontakt se ženou, a teprve když překoná svá traumata a otevře svoji sexualitu, může pomalu přicházet i důvěra v muže. Nehledě na to, že podle nedávných vědeckých zjištění v podstatě všechny ženy mají sklony k bisexualitě.
Jak na tom doposud byli postižení lidé v Česku s uspokojováním svých sexuálních potřeb?
Bylo to úplné tabu, v tomto ohledu panují obrovské předsudky. Zejména pro lidi žijící v ústavech je velmi náročné sehnat někoho, s kým jim bude dobře, kdo je pohladí. Jak mají převzít zodpovědnost za uspokojení svých potřeb, když často nemohou ani hýbat rukama nebo nohama, neřkuli mluvit? V ústavech dnes existují takzvaní intimní asistenti, kteří klienty učí, jak používat pomůcky a mluví s nimi o sexu, ale nedotýkají se jich. My naopak pracujeme s lidským tělem.
Prostitutky obecně o postižené klienty nemají zájem?
Málo postižených lidí mělo štěstí, že narazili na prostitutku, která měla hluboké sociální cítění a poskytla jim své služby. Navíc místa, kde by jejich potřeby mohly být uspokojovány, nebývají bezbariérová, vozíčkáři například nemají šanci se do nich dostat.
Co mentálně postižení pacienti? I ti mají své sexuální potřeby?
I mentálně postižený člověk, který nevnímá realitu kolem sebe, prožívá sexuální energii stejně jako my. Ale protože jí nemůže popustit uzdu, tak se často chová agresivně. Tito lidé nechápou, co se to s nimi děje, jsou frustrovaní, a my jim na to dáváme tlumicí léky. Třeba naše lektorka Nina z Berlína pracuje hlavně s mentálně postiženými klienty. Jsou to podle ní úžasné láskyplné bytosti nezdegradované konzumním světem, které rovněž chtějí sdílet svoji intimní stránku.
Předpokládám, že práci sexuální asistentky nemůže dělat kdokoliv?
To je dar, poslání. Vezměte si, že posvátnou prostituci dělaly bohyně, byly to uctívané ženy na nejvyšších místech hned vedle panovníků. Rozdávaly lásku, ukazovaly cestu, jak využívat sexuální energii. Dodnes jsou místa na světě, kde je běžné, že mladí chlapci jsou posílány ke zralým ženám, aby poznali kvalitní sex a mohli pak vést uspokojivý život. V sexbyznyse pracuje spousta úžasných žen, které milují své klienty, jsou to skvělé pečovatelky, které bychom mohli obdivovat za to, jak dokážou lidem pomáhat.
Společenské vnímání kněžek lásky je ale obecně nastavené dost jinak...
Sexuální energie je ta nejsilnější životodárná síla. Rozvíjí představivost, fantazii, chuť do života, vize.
Jak jí můžeme opovrhovat, tvářit se, že to je něco hrozného, zač je nutné se stydět? My jsme přišli na svět ze sexuální energie svých rodičů. Když se tato energie nekultivuje a nerozvíjí, když se potlačuje, tak to vede k frustracím, depresím a agresivitě. Skoro u všech lidí je přitom sexuální energie potlačená, tak nás společnost vychovala. Od toho se odvíjejí psychické problémy, které si v sobě neseme.
* Proč má společnost potřebu potlačovat sexuální energii?
* Budou nejperspektivnějšími odvětvími ta, v nichž se člověk dotýká člověka?
* Měla by veřejnost přehodnotit postoj k prostituci?
* Jaký je rozdíl mezi tantrou a sexem?
ODPOVĚDI NA TYTO OTÁZKY A MNOHEM VÍCE SI PŘEČTETE V NEJNOVĚJŠÍM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ VYCHÁZÍ V PONDĚLÍ 16. LISTOPADU 2015.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.