Jak se v různých kulturách, časech a prostředích mění vnímání odlišné pohlavní identity, tedy osob, které nejsou ani mužem, ani ženou, chce přiblížit nová výstava Transgender Me. V Národní technické knihovně ji pořádá festival Prague Pride. Expozice představuje díla českých i zahraničních umělců a ukazuje odraz tématu "třetího pohlaví" v různých kontextech - od severských mýtů po akademickou obec.
O transsexualitě a transgenderových identitách se v evropském kontextu začalo mluvit až od druhé poloviny 20. století. V mnohých kulturách ale má existence takzvaného třetího pohlaví dlouhou tradici, případně pevně vymezené místo ve společnosti, uvedl při dnešní vernisáži jeden z kurátorů výstavy Lukáš Houdek a doplnil, že tato tradice je také hlavním důvodem toho, proč byla výstava uspořádána. Má ukázat, že transgender není jen aktuální záležitostí módy. Uzavřená skupina indických hidžrů kupříkladu klade sama základní kámen svých předchůdců do slavného eposu Rámájana.
Hidžrové jsou příslušníci náboženské sekty transsexuálů, transvestitů či eunuchů, dodnes podstupují rituální kastraci, která je obřadem znovuzrození. Ve jménu své bohyně pak udělují požehnání při svatbách či narození dětí. Nejsilnější pozice ve společnosti se dočkali za nadvlády dynastie Mughalů (16. - 19. století), kdy zastávali významné funkce u královského dvora.
Podobně významné postavení měly také takzvané Two-Spirit osoby mezi původními severoamerickými obyvateli, kteří věřili, že je pro komunikaci s nadpřirozenem nezbytný ženský i mužský prvek; Two-Spirit osoby ztělesňovaly obojí princip, a tak se často stávaly šamany. Obě dvě skupiny ale dostihla vlna perzekucí, která přišla spolu s kolonizátory. Proto jsou v dnešní době, pod vlivem několikasetleté křesťanské civilizace, i tyto dříve velmi vážené skupiny oběťmi násilných činů a diskriminace.
Mytologie a subkultury
Výstava Transgender Me představuje dokumentární fotografie a portréty zobrazující hidžry (český umělec a kurátor celé výstavy Lukáš Houdek), Two-Spirit osoby (americký fotograf Michael Dvorak) nebo transgender osoby žijící v několika afrických zemích (jihoafrická fotografka Zanele Muholiová). Ukazuje ale i odraz tématu v dalších kontextech, jako například v nordických mytologiích (dánský fotograf Albert Grøndahl) nebo v religiozitě primitivních společenství (slovenský umělec Maroš Rovňák). Svou vlastní subkulturu již od roku 1989 vytváří německá dvojice Eva & Adele, jejichž život je nikdy nekončící performancí.
Ve čtvrtek 15. srpna uzavře výstavu doprovodný program, v němž budou návštěvníci moci diskutovat s indickou aktivistkou Abhinou Aher, příslušnicí komunity hidžrů, nebo Richardem laFortunem, aktivistou a příslušníkem severoamerických původních obyvatel, identifikujícím se jako Two Spirit.
Výstava ukazuje, jak kultury vnímají odlišnou pohlavní identitu
30. 7. 2013 10:03
Z výstavy Transgender Me.
Autor: ČTK Foto: ČTK