Aby se člověk zamiloval, musí ve dvanácti místech mozku proběhnout několik chemických a poznávacích procesů. Pak už to ale trvá jen pětinu sekundy a jsme v tom až po uši.
Zamilovanost je emocionální stav nebo lépe řečeno intenzivní touha být s jinou osobou. Vzniká velmi rychle, ale rozhodně ne jednoduše. Celý proces se odehrává v části středního mozku nebo v přední části šedé kůry mozkové a účastní se ho i chemické látky oxytocin nebo dopamin.
Jde o stejné části mozku, které jsou aktivní, když je člověk pod vlivem drog způsobujících euforii. Britští vědci tedy ve své nové studii citované serverem Independent říkají, že láska může mít stejný účinek na mozek jako kokain.
"Existuje spousta teorií, že láska je jednoduchý proces, ale dokázali jsme, že to tak není," říká vedoucí výzkumu profesorka Stephanie Ortigueová. "Kromě základních emocí zahrnuje i velmi složité emoce založené na poznávaní, hodnocení či motivaci," dodává.
Během výzkumu lékaři zkoumali mozek sto dvaceti lidí pomocí magnetické rezonance, při níž jim ukazovali vizuální podněty týkající se jejich milovaných osob. Mapování průběhu lásky prý může pomoci v budoucnu snadněji řešit partnerské i sexuální problémy.