Neexistuje lék
WHO kvůli viru zika vyhlásila celosvětový stav nouze
01.02.2016 19:42 Aktualizováno 01.02. 21:47
Světová zdravotnická organizace (WHO) kvůli viru zika, který je spojován s vývojovými poruchami mozku lidských plodů, vyhlásila celosvětový stav nouze.Vyzvala k tomu expertní komise. Stejný stav nouze WHO naposledy vyhlásila v roce 2014 kvůli epidemii eboly v západní Africe.
"Potřebujeme koordinovanou mezinárodní odpověď," uvedla generální ředitelka WHO Margaret Chanová. Kvůli viru zika, který šíří v Latinské Americe komáři, v pondělí zasedl krizový výbor WHO. Závěry jednání se očekávaly v úterý či ve středu, organizace se ale rozhodla o výsledcích informovat okamžitě.
Oficiálním označením globálního nouzového stavu je termín ohrožení veřejného zdraví mezinárodního významu (PHEIC). WHO na svém webu uvádí, že je to mimořádná událost, u které hrozí šíření nemoci do dalších států a která potenciálně vyžaduje koordinovanou mezinárodní reakci.
V rámci mezinárodního nouzového stavu mohou být státy bez případů nákazy vyzvány, aby podnikly taková opatření, která by šíření viru zabránila. Mechanismus PHEIC je mezinárodně závazný a je nástrojem nejen boje proti nemoci, ale i prevence a kontroly šíření nákazy.
David Heymann, který krizovému výboru WHO předsedá, na tiskové konferenci řekl, že vir samotný není důvodem vyhlášení nouzového stavu, neboť sám o sobě nevyvolává klinicky vážné stavy. Klíčové je podle něj najít důkazy o spojitosti ziky s mikrocefalií, tedy vývojovou poruchou, která předčasně ukončuje růst mozku. "Nevíme, jak dlouho potrvá, než nalezneme vazby mezi virem zika a mikrocefalií," řekl.
Heymannova slova potvrdila i Chanová. Krizový výbor se podle ní shodl na tom, že právě možná souvislost mezi zikou a vývojovou poruchou mozku představuje mimořádnou událost, která je mezinárodním zdravotním rizikem.
Podle Chanové by těhotné ženy měly zvážit odklad cest do oblastí, které se s virem potýkají. Důležitá je také prevence u rizikových osob, tedy u těhotných žen, a to pomocí repelentů, moskytiér a oblečení, které zakrývá co největší části těla.
Americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) v komentáři k rozhodnutí WHO uvedlo, že označením ziky za celosvětovou hrozbu získá boj s virem novou pozornost a také nové zdroje.
"CDC spolu s americkou vládou se aktivně zapojilo do světového úsilí proti viru zika a pracuje 24 hodin denně, aby virus lépe pochopilo a aby před ním chránilo," uvedl v prohlášení Thomas Frieden z CDC. Dodal, že aktivace mechanismu PHEIC je celosvětovou výzvou k akci.
Virus, který přenášejí komáři druhu Aedes aegypti, vyvolává několikadenní horečky, nemoc je však ve většině případů mírná. Velkým nebezpečím je ale zřejmě pro lidské plody, neboť nákaza je považována za příčinu nedostatečného vývoje mozku. Skutečný vliv viru na vývin mozku zatím ale nebyl prokázán.
Proti viru zika dosud neexistuje účinný lék a ani vakcína. Zatím nejsou jasné všechny způsoby, jimiž se virus přenáší. Vedle komářího bodnutí to může být podle WHO patrně i pohlavní styk. Zatím ale nebyl potvrzen ani jeden případ přenosu z člověka na člověka.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.