Zájem o cigarety klesá. Lidé je nahrazují doutníky

Zdraví
7. 8. 2012 07:22
Kouření doutníků není jen záliba gentlemanů v pokročilém věku. Kvůli ceně je vyhledávají i mladší ročníky, varují statistici.
Kouření doutníků není jen záliba gentlemanů v pokročilém věku. Kvůli ceně je vyhledávají i mladší ročníky, varují statistici.

Zatímco spotřeba cigaret v posledních letech klesá, doutníky a jiné tabákové výrobky se stávají středem zájmu. Podle amerických statistik lze s dýmkou v ústech potkat i dospívající kuřáky. Doutníky a sypaný tabák posilují i v Česku. Cigarety však na ústupu nejsou, tvrdí odborníci.

Za posledních deset let klesla spotřeba cigaret ve Spojených státech o 33 procent, uvedl ve zprávě americký úřad Centers for Disease Control and Prevention. Lékaři však nejásají. Doby se mění a kuřáci zřejmě z klasických krabiček přecházejí na doutníky. Jejich spotřeba ve stejném období stoupla o 123 procent.

"Obliba doutníků nepřišla sama o sobě. Marketing výrobců tabáku je na ně v posledních letech zaměřený, pořádají se celé módní přehlídky, kde je doutník jako doplněk," vysvětlila pro on-line deník TÝDEN.CZ lékařka Eva Králíková z Centra léčby závislosti na tabáku ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze.

Cigarety ve světě
Vláda Petra Nečase odsouhlasila zdražení cigaret v následujících dvou letech o čtyři koruny za krabičku. Přestože se objevuje řada kritiků, odborníci upozorňují, že tento krok k boji se závislostí nestačí. Zatímco v Irsku zřídili na ministerstvu celou sekci, která národu vysvětlovala, proč je správné zavést zákaz kouření na veřejných místech, na českém ministerstvu se této otázce na plný úvazek nevěnuje nikdo. Razantně se do boje s cigaretami opřel také Nový Zéland, kde chtějí do roku 2025 snížit počet kuřáků na pouhých pět procent. V průběhu let tak lidem nabídnou hrazenou léčbu, rozšíří škálu terapií a zavedou novou cenovou politiku. Za krabičku cigaret bude muset za pár let sáhnout Novozélanďan pro 100 dolarů (kolem 1700 korun).

Podle záznamů Českého statistického úřadu i v tuzemsku roste zájem o doutníky a sypaný tabák, jehož spotřeba v posledních letech poskočila o jednu pětinu. Spotřeba cigaret je ale oproti Spojeným státům konstantní, každým rokem připadne na jednoho Čecha kolem dvou tisíc cigaret.

Podle amerických odborníků stojí za oblibou jiných tabákových výrobků než cigaret zejména cena. "Tento aspekt je nejdůležitější u mladých lidí, kteří ještě nejsou na tabáku závislí. Právě tato skupina reaguje na cenu nejcitlivěji," dodává Králíková.

Ve Spojených státech stojí balení doutníků až čtyřikrát méně než krabička cigaret. Obdobně je tomu i v Česku, kde je daň na doutníky nižší. A zřejmě to tak zůstane i v příštích dvou letech, kdy dojde ke zdražení jedné cigarety o 15 haléřů, ale doutník stoupne o pouhých pět.

Přitom dopad doutníků a jiných tabákových výrobků na zdraví kuřáka je stejný jako u cigaret. Tím, že na ně lidé hledí jako na levnější alternativu, mají mnozí pocit, že si zapalují méně škodlivý výrobek. Podle lékařů se však nebezpečné látky dostanou do plic i přesto, že si kuřák myslí, že kouř nešlukuje. "Výstižné mi připadá přirovnání, které tvrdí, že zapálit si cigaretu je jako skočit z dvacátého patra. Zapálit si doutník je jako skok z devatenáctého," podotýká Králíková.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ