Lidé, kteří po svých předcích zdědili náchylnost pro vznik rakoviny, mají novou naději. Podle britských vědců toto riziko snižuje pravidelné užívání aspirinu. Přestože při dlouhodobém polykání těchto pilulek existují vedlejší účinky, oxfordští odborníci tvrdí, že přínosy stále převyšují rizika. Podle některých může být právě kyselina acetylsalicyová novou zbraní na tuto zákeřnou nemoc.
O preventivním účinku léků obsahující kyselinu acetylsalicyovou se spekuluje dlouho. Již v loňském roce uveřejnila Oxfordská univerzita studii, podle které snižují při pětiletém užívání malé dávky aspirinu výskyt rakoviny o 54 procent . Za dvacet let se u sledovaných pacientů snížilo riziko vzniku rakoviny plic, jícnu a střev o minimálně 30 procent.
Anketa:
Věříte, že aspirin dokáže chránit před vznikem rakoviny?
O dva roky dříve přitom londýnská Guy´s Hospital zveřejnila výzkum, z něhož vyplývalo, že užívání aspirinu snižuje u žen výskyt rakoviny prsu o dvacet procent. Na tuto problematiku se zaměřili také vědci z Queen´s University, kteří analyzovali riziko rozvinutí rakoviny u pacientů, kteří k nemoci mají dědičné dispozice.
Pokud tito potenciální pacienti užívali dvě pilulky aspirinu denně, snížili riziko propuknutí choroby o 63 procent. Podle časopisu Lancet, kde byl výzkum uveřejněn, se sice nezabránilo vytváření prvních symptomů rakoviny, ale nemocné buňky byly zničeny dříve, než se stihly rozmnožit. Tím se zabránilo rozvinutí nemoci do dalších stádií.
"Lidé, kteří mají v rodinné historii zejména rakovinu tlustého střeva, by měli vážně uvažovat o pravidelném užívání nízkých dávek aspirinu," doporučuje vedoucí studie John Burn na serveru BBC.
Prevence versus zdraví
Na druhou stranu zaznívají hlasy odborníků, kteří upozorňují, že neustálé užívání kyseliny acetylsalicyové může vést k poškození žaludeční sliznice a krvácení do zažívacího traktu. Oxfordský lékař Peter Rothwell proto doporučuje, aby lidé uvažovali o užívání léků mezi 45. a 70. rokem života. "Studie totiž prokázaly, že v pokročilém věku je riziko žaludečního krvácení skutečně velké," dodává.
Otázkou však zůstává, zda může být tato prevence prospěšná i pro lidi, kteří ve svých genech nenesou zvýšené riziko rakoviny. U nich totiž mohou rizika převážit nad všemi zdravotními přínosy.