Orgánů volných k transplantaci je málo a pacientů v ohrožení života hodně. Odborníci nyní přišli s metodou, která by mohla znamenat obrovský pokrok v transplantaci jater. Tým z Harvardovy univerzity vynalezl speciální chladicí technologii, která dokáže játra (zatím alespoň u krys) před zákrokem uchovat funkční třikrát déle, než je dnes běžné.
Nová metoda spočívá ve zchlazení jater pod bod mrazu a zároveň zabránění jejich ztuhnutí. Výzkum na krysách ukázal, že játra uchovaná pomocí této metody vydržela "životaschopná" čtyři dny po jejich vyjmutí, což je o tři dny víc, než tomu bylo doposud.
Uchovávání orgánů určených k transplantaci lékaře trápí - časové omezení totiž komplikuje jejich práci a ohrožuje pacienty. V dnešní době se lidské orgány musejí dostat k příjemci v rozmezí od šesti do dvanácti hodin, než se z nich stane neužitečná hmota.
Výzkumníci z Harvardovy univerzity doufají, že by jejich úspěchy se zvířaty mohly posloužit při "skladování" a chlazení orgánů lidských. Prodloužení životaschopnosti části těla určené k transplantaci by vedlo k pomoci na větším území a delší přípravě před samotným zákrokem, píše vědecký server Live Science.
Mrzne, ale nezmrzne
Celý princip spočívá ve zchlazení daného orgánu na minus šest stupňů a aplikaci nemrznoucích netoxických látek, které zabrání buňkám, aby při této teplotě zamrzly. Na vše navíc "dohlíží" přístroj zásobující orgán tekutinami. Okysličená kapalina však byla játrům dodávána pouze hodinu před jejich zchlazením a tři hodiny po opětovném zahřátí nad bod mrazu.
Když se použila klasická metoda uchování jater po dobu pouhých tří dní, žádná ze sledovaných krys nepřežila. V případě, kdy vědci využili novou slibnou technologii, po jejím třídenním působení přežily všechny krysy a po čtyřdenním zamražení minimálně tři měsíce po zákroku žilo ještě šedesát procent myší.
Stále je však třeba provést další výzkumy, "Zrovna testujeme ochlazování lidských jater, která byla vyřazená z transplantace a darována na výzkumné účely," uvedl inženýr Bote Bruinsma z Harvardovy univerzity, který se na vývoji metody podílí.