Čeští vědci zvýšili účinnost antibiotik, úspěch tkví ve stříbře

Zdraví
22. 7. 2013 11:07
Čeští vědci přišli na to, jak zvýšit účinnost antibiotik a bojovat proti odolným bakteriím (ilustrační foto).
Čeští vědci přišli na to, jak zvýšit účinnost antibiotik a bojovat proti odolným bakteriím (ilustrační foto).

Vědci z Univerzity Palackého v Olomouci vyřešili problém stoupající odolnosti bakterií vůči antibiotikům a přišli na to, že účinek těchto léčiv zvyšuje sloučenina stříbra. Antibiotika v kombinaci se stříbrem se mohou využívat v nižších dávkách a potlačují nežádoucí účinky.

Přípravek obsahující směs antibiotika a stříbra ve formě vhodné sloučeniny nebo nanočástic čeká na patentování na Úřadu průmyslového vlastnictví ČR. Přínos je především v tom, že tyto léky opětovně vykazují antibakteriální účinek i vůči bakteriím, na něž antibiotikum bez této příměsi nezabíralo vůbec nebo jen zčásti. Účinek lze prý prokázat i při podstatně nižších koncentracích antibiotika.

"Mnohé bakteriální kmeny se staly odolnými vůči antibiotické léčbě, respektive k potlačení bakteriálních infekcí jsou často potřeba podstatně vyšší dávky antibiotik a jejich kombinace. To s sebou přináší řadu nežádoucích účinků, včetně lékové interakce," vysvětlil důvody výzkumu děkan lékařské fakulty a mikrobiolog Milan Kolář.

Boj s infekcí

"Podařilo se nám prokázat, že nanočástice stříbra velice posilují účinek antibiotik vůči bakteriím. To v praxi umožní používat menší dávky antibiotik v kombinaci se stříbrem, čímž se snižuje riziko vedlejších účinků. Možná ještě důležitější je zjištění, že nanočástice stříbra obnovují účinek antibiotik vůči rezistentním bakteriím," uvedl výzkumu Aleš Panáček z Katedry fyzikální chemie Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého.

Nanočástice stříbra se zatím v léčbě infekcí nepoužívají a bude nutné provést řadu nákladných experimentů. "Účinnost se podařilo prokázat i při lokální aplikaci formou masti a hydrogelů. V současné době výzkum pokračuje testováním na zvířatech," uvedl Kolář. Spojení antibiotik a nanočástic stříbra zkoumaly v minulosti i jiné vědecké týmy.

Dosavadní úspěchy

Práce zveřejněná v roce 2006 v odborném časopisu The Journal of Physical Chemistry, která potvrdila antibakteriální aktivitu stříbra, patřila mezi první práce tohoto druhu a vzbudila velký ohlas u odborníků.

Antibakteriální účinky stříbra jsou však známy po staletí, Římané používali nádoby ze stříbra nebo házeli stříbrné mince do mléka, aby vydrželo déle čerstvé.

Před měsícem vědecký magazín Science Translational Medicine uveřejnil výzkum vědců z Bostonské a Harvardské univerzity, kteří při aplikaci běžných antibiotik s příměsí stříbra u myší přišli na to, že se účinek léků přidáním látky zvýšil dokonce tisíckrát.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ