Trend
Žen alkoholiček přibývá, léčebna ale není jediným řešením
20.12.2010 09:30 Původní zpráva
V Česku žije více než půl milionu lidí závislých na alkoholu. Téměř 200 tisíc z nich tvoří ženy, které mají často děti a bez kterých rodina přestává fungovat. Na rozdíl od mužů mnoho z nich pije tajně kvůli problémům ve vztazích, za svůj návyk se stydí a vyhledat odbornou léčbu je pro ně velmi těžké. Pomocnou ruku jim podává sdružení Alma femina s projektem Alkopoint.
Když z rodiny vypadne máma, je to problém. Mnohdy bývá na vině alkohol, ve kterém ženy utápí problémy svého soukromého života. "Často jsou důvodem k pití emoční a sexuální zklamání, neuspokojení ve vztazích či špatný zdravotní stav. Mnoho pacientek například těžce nese odchod dospělých dětí z domova," vysvětluje adiktoložka a ředitelka sdružení Alfa femina Zuzana Skálová.
Opilý muž je normální, opilá žena zavrženíhodná
Anketa:
Považujete alkoholismus za skutečně vážný problém?
Na rozdíl od mnoha mužů se alkoholičky ke skleničce uchylují tajně a bývá pro ně náročnější si aktuální situaci připustit. Rozdíl je tedy nejen v léčbě, ale také v následné pomoci a prvotní motivaci pacientek. "Společnost se na opilé ženy dívá jinak než na muže alkoholiky. Navíc se za ně stydí i blízcí, což je často důležitý motivační faktor, který vede k vyhledání odborné pomoci," připouští Skálová.
Právě pro ženy, které si začaly uvědomovat, že situace nezvládají, otevřelo sdružení novou službu v podobě motivačního poradenství. Program Alkopoint ukazuje cestu těm, které chtějí svůj život změnit k lepšímu, ale z mnoha důvodů nechtějí nastoupit do léčebny. "Chceme, aby si ženy uvědomily, že mají problém, podpoříme je v abstinenci, naučíme je zvládat náročné životní chvíle bez úniku k pití a ukážeme jim cestu, kudy dál," popisuje Skálová.
I příbuzní mohou pomoci
Na sdružení Alma femina se mohou obracet i rodinný příslušníci, kteří nevědí, jak situaci řešit. "Důležité je jasně říct, že jeho chování je problematické a pro vás nepřijatelné. Nepoučujte, ale zdůrazněte, jak to působí na vás," radí Skálová, podle které je důležité, aby blízcí vždy stáli za svými slovy a pacienta podporovali v léčbě i doma.
Občanské sdružení Alma femina: |
Tato společnost byla založena v roce 2007 s cílem pomoci ženám závislým na alkoholu. Odborníci se specializují na doléčování osob v Centru služeb následné péče pro ženy Alma, které úspěšně dokončí léčbu v léčebně a potřebují podporu při návratu do dřívějšího života. Od letošního roku se otevírá program Alkopoint, který poskytuje motivační poradenství alkoholičkám. Individuální a skupinové služby i poradenství jsou bezplatné a určené pro ženy z Prahy.
Zdroj: www.almafemina.cz |
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.