Jak jste se od práce prokurátorky dostala k dětem?
Dělala jsem trestnou činnost na dětech, jejich svěřování do ústavní výchovy a zbavování rodičovských práv tam, kde děti už v ústavu byly. Chodila jsem do ústavů na kontroly. A snažila se pro děti najít náhradní rodiny - ještě před vznikem Fondu ohrožených dětí v roce 1990 jsme našli rodiny pro 44 dětí. Já sama jsem si postupně vzala osm dětí.
Marii Zrzavecké z dětského domova v Nemyšli, která s vámi spolupracovala, děti říkaly: „teta, co krade a prodává děti“. Proč?
Asi to slyšely od vychovatelů a ředitele. Chtěli mít plný stav. Když jsem měla přijet, posílali děti, které přicházely pro náhradní rodinnou péči v úvahu, na výlet. Asi nechtěli, abych je viděla. Ale stejně jim to nebylo nic platné - museli mi předložit jejich spisy.
Prý jste biologické rodiny nešetřila - když to jen trochu šlo, hned jste dala návrh na jejich zbavení rodičovských práv. Není ale lepší rodinám, které chtějí o své děti pečovat, pomoci?
Tohle byly rodiny, které o své dítě několik let ani nezavadily. Nebylo vhodné zkoušet nějakou jejich sanaci. Takový pokus by dítě nemuselo přežít.
Mluvila jsem s dnes šestadvacetiletou Michalou, která se s vaší pomocí dostala do náhradní rodiny. Viděla to jinak: matka ji měla ráda, jen potřebovala s péčí o ni nějaký čas pomoci. Pěstouni ale o nějakém kontaktu s ní nechtěli ani slyšet.
Když se dítě chce stýkat s rodiči, má se mu to umožnit. Ale zase ho není možné cpát do kontaktu s nimi - pokud jsou jeho rodiče velice pochybné živly, kterým jde jen o peníze na automaty, drogy, pití.
Před rokem se podařilo prosadit baby boxy. Jak jste s jejich fungováním spokojena?
Výborně, jen děti tam zatím moc nejsou. Mělo by jich být více, aby byly v dosahu. Navíc jen jedno ze čtyř dětí tam bylo uloženo tak, jak má - bez rodného listu. Mohlo proto jít hned do náhradní rodiny.
Paní z Liberce, která si vzala holčičku z baby boxu zase zpět, stačilo jenom trochu podpory. Nebojíte se, že anonymní odložení definitivně oddělí matku a dítě, i když by mohly žít spolu?
Toho se opravdu moc nebojím. Baby box je určený pro děti, jejichž matky těhotenství i porod před okolím tají a jsou si jisté tím, že dítě nechtějí.
Liberecký sociální úřad řeší případ šestnáctileté matky. Do Klokánka za ní přišel cizí muž a nechal se do rodného listu zapsat jako otec. Teď je dítě u něho v rodině a mladičká matka je nešťastná. Jakou má šanci, že se jí dítě vrátí?
Moc velkou šanci nemá. Ale je třeba vidět ne její zájem, ale zájem dítěte. Pokud jí širší rodina nechtěla pomoci a ona řekla, že chce dítě dát k adopci, je v jeho zájmu, aby šlo co nejdříve do náhradní rodiny.
Neměla dostat těch šest týdnů - na rozhodnutí?
Zákon to v případě svěření do péče otci nevyžaduje. Taková nevyzrálá matka by pro dítě stejně nebyla žádné štěstí. Matka, která si v těhotenství a po porodu není jistá, že dítě chce, pro mě není dobrá matka. Když hned nebyl přítomen mateřský pud, tak je tam asi nějaká porucha. Myslím si, že dítě by u takové matky bylo vystaveno i vyššímu riziku týrání a zanedbávání.
Fiktivní otcovství je ale přece podvod?
Není. U nás je podle zákona důležité ne biologické, ale matrikové otcovství. Otcem je muž uvedený v rodném listě - když souhlasně s matkou prohlásí, že on je otcem.
A kde se fiktivní otcové berou?
Jsou to prověření žadatelé o osvojení.
Žadatelé vyhledávají Fond ohrožených dětí proto, že jim dítě sežene rychleji než stát, předběhnou ostatní v pořadníku. Tuhle službu - zprostředkování adopce - jim poskytujete zadarmo, nebo za ni platí?
Tomu se musím smát. Kdyby byla pravda, že obchodujeme s dětmi, tak snad není policie tak neschopná a přišla by na to. Myslím, že tohle o nás někteří lidé tvrdí jen proto, že nemohou pochopit, že by to někdo mohl dělat bez peněz.
K TÉMATU: