Český národní panel udělal mezi Čechy, Slováky a Poláky průzkum v otázce kvality potravin. Zatímco Češi se Slováky se shodují, že potraviny z Polska jsou svou kvalitou špatné, samotní Poláci si myslí opak a své domácí produkty hodnotí mnohem lépe. Všechny tři země střední Evropy se pak shodují v tom, že nejkvalitnější potraviny pochází z Německa.
Průzkum se ptal 2400 respondentů, přičemž vždy 800 bylo z Česka, Slovenska a Polska. Překvapivé zjištění bylo, že Poláci si kvality svých vlastních potravin cení a hodnotí je známkou 2,3 (5=nejhorší). Naproti tomu v Česku a na Slovensku jejich produkty označují za špatné.
"Nejhůře hodnocené bylo polské maso, a to známkou 3,6 z 5 (5=nejhorší), podobně dopadla i vejce a výrobky z vajec s hodnocením 3,4," píše Český národní panel ve své tiskové zprávě. Zároveň ale podotýká, že image, opravdová kvalita a nákupní chování jsou odlišné kategorie, přičemž vliv na slabou pověst polských potravin mohou mít i různé medializované aféry.
Zajímavé výsledky ukázal průzkum i v otázce původu potravin. Zatímco až 80 procent starší generace (55-64 let) označuje původ potravin za důležitý, u mladých lidí (18-24 let) hraje tento fakt výrazně menší roli (50 procent).
U Slováků jsme první my
Všechny tři země střední Evropy se shodují na tom, že nejkvalitnější potraviny pochází ze západu. Dvě pětiny Čechů a Poláků si myslí, že vůbec nejkvalitnější produkty pochází z Německa. Na druhém místě pak mají shodně potraviny z Francie.
Slováci (59 procent) překvapivě nejvíce důvěřují českým potravinám a dávají jim dokonce lehce přednost i před těmi německými, které preferuje 52 procent z nich. Zajímavý je také fakt, že i přes negativní hodnocení polských potravin Čechy a Slováky, si Poláci příliš nemyslí (jen 8 procent), že české výrobky jsou svou kvalitou špatné.
"Můžeme polemizovat, proč je důvěra v potraviny ze západní Evropy tak vysoká, když se na celoevropské úrovni řeší problematika dvojí kvality potravin, kdy výrobek se stejným názvem má v západní Evropě jiné složení a kvalitu než ve střední Evropě. Nebo vnímáme zahraniční výrobce a priori lépe než naše domácí?" polemizuje ve své zprávě Český národní panel.
Řešení
Ke zlepšení kvality potravin ve střední Evropě by podle 46 procent Čechů měly vést nové zákony a nařízení. Slováci si to myslí ještě ve vyšším počtu - v 54 procentech případů.
"Obecně však v okolních zemích převládá názor, že změna by měla přijít "zdola" změnou nákupního chování lidí a preferování kvalitnějších potravin namísto levných," dodává v závěru své zprávy panel.