Stát krmí děti předraženým ovocem

Ekonomika
14. 8. 2016
Zdravé svačinky pro děti v rámci projektu "OVOŠ" jsou předražené (ilustrační foto).
Zdravé svačinky pro děti v rámci projektu "OVOŠ" jsou předražené (ilustrační foto).

Kilogram rajčat pořídíte v supermarketu za 30 korun. Když ale za státní peníze putuje k dětem, vyjde na více než dvojnásobek. Spolu se školním mlékem nás takzvaný "OVOŠ" vyšel za posledních sedm školních roků na 1,65 miliardy korun. Na dodávkách se podílí také firma z Babišova impéria.

Žaludky našich dětí jsou v dobrých rukou. Již od roku 1999 o ně pečuje stát prostřednictvím programu na podporu spotřeby mléka a mléčných výrobků (Školní mléko). K němu se o deset let později připojilo jeho "dvojče" Ovoce a zelenina do škol (OVOŠ). Oba programy administruje Státní zemědělský a intervenční fond, který spadá pod ministerstvo zemědělství.

"Projekty sledovaly původně dva cíle. Jednak zvýšit mezi dětmi povědomí o tom, co je zdravé, jednak pomoci českým zemědělcům s odbytem," řekl TÝDNU Herbert Pavera, místopředseda sněmovního zemědělského výboru a expert TOP 09 na zemědělství. Jenže státní podporu domácí produkce zapovídají pravidla EU. "Naše děti přinesou dvakrát do měsíce jablko, papriku nebo nějaký džus. Z mého pohledu to ale nic neřeší, ovoce jim dávám na svačinu každý den," zpochybňuje i druhý cíl Lenka T. z Lanškrouna, matka dvou školou povinných dětí.

Šedesát školek v trapu

Školní mléko i OVOŠ požívají štědré veřejné podpory. Od školního roku 2009/2010, kdy už běží oba zmíněné programy zároveň, byla mezi dodavatele zemědělských produktů rozdělena 1 miliarda a 650 milionů korun. To je zhruba tolik jako náklady na vybudování šedesáti školek.

V celkovém účtu je zahrnuto i 140 milionů korun, které rozdělilo ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy na osvětové aktivity pro děti v oblasti zdravého životního stylu. Podpora navíc každý rok stoupá a jen v uplynulém školním roce činila více než čtvrt miliardy.Čtěte TÝDEN!

* Zajímá vás, jak oba programy hodnotí rodiče?

* Co si o nich myslí odborníci na výživu?

* Za jaké ceny se ovoce, zelenina a mléčné výrobky do škol dodávají?

Odpovědi na tyto otázky a další si přečtete v novém vydání časopisu TÝDEN, které vychází v pondělí 15. srpna. 

Autor: Petr MusilFoto: ČTK , Zavoral Libor

Naše nejnovější vydání

TýdenSedmičkaPředplatné