Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) chce s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem a rakouským premiérem Christianem Kernem jednat o odstraňování mzdového dumpingu a sbližování výdělků v zemích EU. Chystá se je na schůzce v Salcburku vyzvat k tomu, aby francouzské a rakouské firmy v Česku výrazněji zvyšovaly pracovníkům mzdy.
Jednání v Salcburku se koná 23. srpna v takzvaném slavkovském formátu. Vedle českého a rakouského premiéra a francouzského prezidenta dorazí i předseda slovenské vlády Robert Fico. Sobotka podotkl, že se tak sejdou zástupci dvou nových a dvou starých zemí EU. Francie i Rakousko kritizovaly třeba nižší mzdy českých řidičů. Požadovaly, aby na jejich území pobírali stejně jako domácí šoféři.
Podle premiéra úřad vlády propočetl, kolik času by zabralo sbližování výdělků v ČR a ve Francii. "Pokud by to probíhalo nynějším tempem, tak by to trvalo zhruba 222 let, než by české mzdy dohnaly ty francouzské. Pokládáme to za zcela nepřijatelné a nemožné," řekl předseda vlády.
Představitelé západních zemí mzdový dumping kritizují. Podle nich východní státy profitují z nižší ceny práce svých pracovníků. Macron to před nedávnem kritizoval. "Prezident Macron hodil na stranu východní Evropy klacek. Nevšiml si ale, že to byl bumerang. Jednoznačně to vracím zpátky. V Česku je víc než 450 francouzských firem se 63 tisíc zaměstnanců. Správný je vzkaz, aby neexportovaly dumping," řekl po jednání s premiérem předák Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula. Podle něj francouzské automobilce v Česku "nikdo nebrání dynamicky zvyšovat mzdy". Odborář věří, že se podaří vyjednat i dohodu o vysílání pracovníků.
Podle státního tajemníka pro evropské záležitosti Aleše Chmelaře jsou zájmy východních a západních států společné. "Jestliže staré země mají problém s našimi nízkými mzdami, my ho máme také... Z vnitřního trhu musí všechny státy čerpat podobně. Nemůžeme se shodnout na tom, že navždy budeme mít dvě Evropy," podotkl. Dodal, že české výdělky odpovídají asi třetině německých, čtvrtině dánských a pětině lucemburských příjmů. Ke sbližování mezd podle Chmelaře může pomoci například i nastavení investičních pobídek v Česku.