Rozdáváte dětem peníze jako na běžícím pásu? Nebo jim naopak nedáváte nic? Ani jedno není správně. Přečtěte si v našem návodu, jak se vypořádat s kapesným.
To je ale krásná panenka, kolik stojí? Hm... tak to mám smůlu. Tolik už mi nezbylo. Třeba tady na mě počká ještě týden, než mi rodiče dají další peníze. Nebo že bych si řekla babičce, že tu panenku fakt nutně potřebuju? Jo, má mě ráda, to klapne. Poznáváte svou ratolest?
Rodiče by měli své děti informovat o funkci peněz už od útlého věku. Začít můžete u jednoduchých věcí. O tom, zda na něco máte, nebo nemáte. Z jakého důvodu je důležitější koupit raději třeba jídlo než hračku. Že je třeba peníze vydělávat, a proto lidé chodí do práce. Časem přidejte i informace, kolik stojí fungování domácnosti. Až dítě dospěje do věku, kdy bude vyžadovat pravidelný příjem, nebudete se muset tolik bát, že vše utratí hned.
"Smyslem kapesného je naučit děti hospodařit s penězi a dopřát jim možnost nakládat s nimi samostatně. Proto má smysl dávat kapesné až po zahájení pravidelné školní docházky, optimálně okolo druhé třídy. Děti už mají představu o množství a orientují se v počtech," říká pražská psycholožka Zuzana Karásková Ulbertová.
Mladší děti by podle ní měly peníze dostávat po menších částkách a častěji. S tím souhlasí i Andrea Česalová, matka tří dětí. "Kapesné zatím dostávají jenom nejstarší kluci, kterým je dvanáct a osm let. S výplatou jsme začali s nástupem do školy a probíhá každou neděli večer. Oba dostávají třicet korun."
Podle průzkumu mBank se výše kapesného u žáků základních škol v České republice pohybuje v rozmezí od 300 do 600 korun měsíčně. Do tisícikoruny dostávají středoškoláci.
Mluvte o penězích
Výchovnější je dávat svým potomkům méně. Budou nuceni přemýšlet, plánovat a počítat. Taková je teorie. "O financích jsme s Dominikem začali mluvit až později a možná to byla chyba. Dříve jsme o tom mluvili jen ve chvíli, když své kapesné utratil. Ale bral to jako kázání a nemělo to žádný účinek," hodnotí finanční gramotnost svého syna Sylva Kopecká. "Začal dostávat tři sta korun měsíčně. S věkem jeho nároky stoupaly, což ho mělo motivovat, aby si začal na své potřeby vydělávat nějakou brigádou. To ale většinou jen o prázdninách, jinak neměl takové ambice," dodává.
Dobré je udělat si průzkum u ostatních rodičů, jak jsou na tom jejich potomci. Ti vaši by neměli dostávat výrazně více ani méně než jejich vrstevníci. S věkem dítěte můžete částku zvyšovat i podle jeho potřeb. Zároveň se doporučuje dítěti vysvětlit, že by z přidělených peněz nemělo utratit všechno, pravidelné spoření pak mohou využít na různé pozornosti nebo vysněnou elektroniku. "Z kapesného kupují drobné dárky pro rodinné příslušníky. Nejstarší syn si teď vedle toho spoří na část ceny nového mobilního telefonu. Dostává i nějaké peníze za vysvědčení a k narozeninám," říká Andrea Česalová.
Prasátko a odměny
A co menší děti? Ty z pochopitelných důvodů většinou pravidelný příjem od rodičů nemají, jen občas dostanou pár korun na nějaké drobnosti. Pořiďte dítěti pěknou pokladničku a občas společně zkontrolujte obsah, peníze spočítejte a radujte se spolu, jak přibývají.
Za pomoc v domácnosti by dítě nemělo dostávat nic. Patří to k výchově a správnému fungování domácnosti. Rozhodně si ale zaslouží pochvalu. Jiný přístup byste měli zvolit v případě, že vykonává práci nad rámec svých běžných povinností. "Když dítě vedle pravidelných povinností, jako je vynesení odpadků nebo vyndání nádobí z myčky, například shrabe na zahradě listí, a obě strany jsou dopředu domluveny na odměně, považuji to za užitečný ‚učící moment'. Jestliže si chci něco vydělat, musím pro to něco udělat," upřesňuje psycholožka Zuzana Karásková Ulbertová. Pokud je v rodině více dětí, mělo by každé z nich dostat příležitost si takto přilepšit. Už bude jenom na nich, jestli ji využijí.
Tipy, jak na kapesné |
Dohodněte se Stanovte pravidla Vysvětlete, proč jim vůbec kapesné dáváte. Aby měly z čeho žít? Aby si mohly koupit, co chtějí? Ne, má je to především naučit hospodařit. Když dítěti dojdou peníze brzo před termínem, neměli byste jim dávat více. Uvědomí si, že nic není zadarmo, a příště už budou opatrnější. Vzdělávejte Ještě před nástupem do první třídy by dítě mělo mít představu, kolik stojí základní potraviny. Mělo by být alespoň obecně poučeno o tom, jak to máte ve vaší domácnosti s financemi vy. Jednoduše jim vysvětlete, že peníze z bankomatu nepadají jen tak. Finanční gramotnost v České republice pokulhává. Zkuste do svých dětí investovat a nepodceňujte je. Úrokovou sazbu asi úplně nepochopí, ale nějaký základní vhled do tématu byste jim poskytnout měli. Nepoužívejte kapesné jako odměnu nebo trest To, jestli dítě dostane jedničku, nebo pětku, by na výši kapesného nemělo mít žádný vliv. Je lepší odměňovat třeba pamlskem, pohádkou a podobně. Trest odebrání kapesného za špatnou známku také není nejvhodnější řešení. "Z hlediska dlouhodobé motivace, kdy chceme, aby si dítě osvojilo chuť vzdělávat se a potřebu učit se, není finanční ohodnocení známek smysluplné," vysvětluje psycholožka Karásková Ulbertová. Nechte je, ať si rozhodují samy Hlavně zezačátku je dobré všímat si, za co dítě kapesné utrácí. Rady, jak na to, mu ale dejte až ve chvíli, kdy mu peníze na vytouženou věc začnou chybět. Snažte se, aby dítě bylo co nejvíce samostatné. "Ale samozřejmě za ně stále máme zodpovědnost. Takže v případě kupování přehnaného množství nezdravého jídla či nebezpečných předmětů, jako jsou rachejtle a podobně, je namístě komentovat, upozornit a při ohrožení zasáhnout. Ideální je, když se rodič a dítě dopředu domluví, na co kapesné vlastně je," upřesňuje psycholožka. |