Dopřejte si královskou pochoutku z Hostína u Vojkovic

Relax
22. 6. 2017
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Český chřest byl po právu považován za krále zeleniny už od dob První republiky, dovážel se na císařské dvory do Vídně, Říma nebo Německa. Avšak v dobách reálného socialismu byste jej na českých talířích hledali marně, s přízviskem buržoazního jídla se ocitl na černé listině a doslova znovuzrození se dočkal až po sametové revoluci.

Za to, že si dnes v českých luzích a hájích užíváme chřestové sezóny, bychom v první řadě měli poděkovat Holanďanům. Právě potomci slavných mořeplavců byli první, kteří se po roce 1989 rozhodli obnovit pěstování královské pochoutky v české kotlině. Porevoluční chřestová renesance měla ovšem jednu výraznou vadu na kráse. Holanďané sice pěstovali český chřest, ale ten s výjimkou mála restaurací opouštěl naši zemi a končil na talířích v zahraničí. V roce 2008 se rozhodli pro ukončení činnosti a už to vypadalo, že chřestová pole na Mělnicku zůstanou ležet ladem. Nezůstala. Chřest se vrátil jak do českých rukou, tak následně i na české talíře. A za to patří poděkování Petru Šanderovi a Jiřímu Šafářovi, kteří založili společnost Český chřest.

Bílý chřest.Mělník, Kaufland, Japonsko a Dubaj
Společnost Český chřest najdete v Hostíně u Vojkovic nedaleko Mělníka. Od svého samotného začátku se pyšní nejvyššími standardy kvality v Čechách vůbec. Navíc tamější lehké písčité půdy dodávají zdejšímu chřestu mnohem více živin i unikátní sladké chuti, jíž se český chřest výrazně liší ve srovnání například s chřestem peruánským či slovenským. Právě z Polabí, na dohled od legendární hory Říp, se zelené a bílé zlato, jak se chřestu také říká, dostává k českému zákazníkovi například prostřednictvím obchodního řetězce Kaufland, tak i do zahraničí. "Sklízíme každý den a jsme rádi, že Kaufland svojí operativností dokáže nabídnout zákazníkům náš chřest v té nejvyšší čerstvosti. Tím podporuje nejen nás jako české zemědělce, ale především dobré jméno našeho chřestu," říká Jiří Šafář, jeden ze zakladatelů společnosti Český chřest. To je koneckonců známé i ve světě, což potvrzují i objednávky od klientů z Dubaje nebo Japonska.

Je libo bílý nebo fialový?
Devadesát procent chřestu, který společnost vypěstuje, je bílý chřest. Ten je pěstitelsky náročnější, jelikož musí být doslova ponořený v zemi. Když má půda teplotu pod 8 °C, musí být vyhřívaná pomocí černé plachty s UV filtrem. Pokud jste si někdy při projíždění Mělnickem lámali hlavu, co ukrývají černé plachty na polích, teď už to víte. Pod plachtou se pak začnou objevovat první výhonky chřestu. Jejich růst se ovšem musí pečlivě sledovat. Rozhodně není žádoucí, aby se hlavičky chřestu dotkly plachty, protože by se horkem doslova uvařily nebo tvarově poškodily. Když je půda naopak příliš horká, černé plachty, jež jsou vespod bílé, se musejí kompletně obrátit, aby se půda trochu zchladila. Kromě toho je potřeba hlídat velikost a barvu chřestu. Bílý chřest působením světla nabere fialovou barvu. Lehce fialový chřest bývá nejvíce oblíbený u skutečných gurmánů a přesně takový najdete v prodejnách Kaufland.

Sladká chuť zeleného chřestu se vyrovná hrášku
Poslední barvou chřestu je zelená. Je to tentýž chřest, který se ovšem pěstuje bez plachet, a tak na něj působí fotosyntéza, jejímž důsledkem je ona zelená barva. Zelený chřest se těší velké oblibě i u dětí, protože jeho sladkost se vyrovná sladkému hrášku. V konečném důsledku je bílý i nafialovělý chřest sladký, je ovšem nutné jej velmi dobře oloupat, jelikož jistou hořkost způsobuje právě chřestová slupka. Na to, aby také bílý nebo jemně nafialovělý chřest byl sladký, je právě vhodný český chřest, který má dostatečnou tloušťku na to, aby hořkost slupky neprošla do celého chřestu.

Zelený chřest.Do 48 hodin od sklizně nakoupíte v Kauflandu
Sladkost chřestu záleží na počasí. Je to jako s vínem. Čím více sluníčka chřest má, tím je sladší. V momentě, kdy jde chřest z pole, má v sobě 8 % cukru, proto nám tak chutná. Český chřest podléhá přísným mezinárodním hodnocením kvality GLOBAL GAP. Splňuje také podmínky Integrované produkce zeleniny, tedy zemědělství bez zbytečných chemikálií. Hnojí se tady pouze kravskou mrvou. Po dosažení předepsané velikosti se chřest pomocí umného instrumentu sbírá a posílá na laserovou třídičku, která je v otázce kvality nekompromisní. Český zákazník se tedy rozhodně nemusí obávat, že by se mu na talíř dostal druhořadý chřest, který nenašel uplatnění v zahraničí. Pro Kaufland se dodává kalibr super výběr nadstandard, tedy minimálně 24 mm v průměru a čistě bílá hlavička. Na třídicím pásu je také váha, která zváží každý stonek a na základě toho pak padá do správné bedýnky. Poté už se chřest jen zabalí a putuje povinně na 24 h do chladicího boxu. V chladicím boxu se ve vodní lázni při teplotě 1 °C zastaví a naprosto odezní efekt hořknutí, který se v každé rostlince nastartuje po utrhnutí jako obrana proti škůdcům. Čím je také chřest silnější, nedostává se hořkost dovnitř a zůstává ve slupce, kterou pak jednoduše odříznete. Do 48 hodin od sklizně je pak chřest rovnou na pultech prodejen Kaufland.

Chřest ve vaší kuchyni
Než se pustíte do přípravy chřestového menu, je nutné dodržet následující kroky. Chřest je v prvé řadě nutné omýt a odkrojit dřevnaté konce podle čerstvosti v rozmezí 0,1 až 1 cm. Bílý chřest se musí pečlivě celý oloupat až po hlavičku, u zeleného chřestu stačí oloupat cca poslední třetinu výhonku. Mladý zelený chřest není potřeba loupat vůbec, pouze u jeho tlustšího spodního konce. Pokud se chřest důkladně neoloupe, hrozí namísto výjimečného gurmánského zážitku zklamání, protože slupka chřestu obsahuje hořké silice, a zbytečně se tak připravíte o skvělou, přirozeně sladkou chuť hostínského chřestu.

Naše nejnovější vydání

TýdenSedmičkaPředplatné