Dopřát si skleničku piva, vína nebo některého z místních nápojů k dovolené patří. V mnoha zemích vám však konzumace alkoholu může způsobit problém.
Konzumaci alkoholu na veřejnosti si rozmyslete v islámských zemích. Místním víra pití alkoholu zakazuje, ale i vy jako turisté byste se mohli ocitnout na policejní cele. Nejúzkostlivěji je zákaz pití alkoholu dodržován v postním měsíci ramadánu, kdy i turisty navštěvované Spojené Arabské Emiráty omezují prodej alkoholu turistům v barech, restauracích a obchodech.
Opatrně s byste s alkoholem na veřejnosti měli zacházet i ve Spojených státech. I tam je takové popíjení alkoholu zakázané, obzvlášť z nezakryté lahve. I proto je poměrně častým obrázkem člověk nesoucí si láhev v neprůhledném sáčku. Na veřejnosti se dále alkohol nesmí pít v Indii, Polsku nebo španělském Madridu. V dalších evropských oblíbených destinacích jako je Itálie a Chorvatsko si můžete dát skleničku bez obav, popisuje situaci Petr Šatný z cestovní kanceláře Alexandria. V Řecku také můžete popíjet bez obav, měli byste se ale vyhnout opileckým projevům.
Mnohé země a města uplaťnují zákaz pití jen na některá konkrétní místa a noční hodiny. V Paříži se nesmí veřejně pít od 22.30 do 7 hodin na Champs-Elysées, v Latinské čtvrti, na náměstí Bastily nebo náměstí Republiky či v blízkosti Eiffelovy věže. Celoročně se alkohol může pít omezeně v historickém centru Marseille, zatímco V Lyonu či v Bordeaux to platí toto nařízení jen přes léto. V Nantes se zase na určitých místech nesmí pít celý den.
Alkohol za volantem
Kdo chce za hranicemi pít, měl by si také zkontrolovat, jak je na tom daná země ohledně s tolerancí alkoholu za volantem. Některé státy totiž nemají nulovou toleranci jako je tomu v Česku. V Polsku platí limit 0,2 promile, zatímco v Rakousku dokonce 0,49. Podobně jsou na tom Němci a Belgičané, kteří promíjejí 0,5 promile. V Belgii ovšem za překročení tohoto limitu zaplatíte pokutu 11 tisíc euro (přes 300 tisíc korun) a můžete přijít o řidičský průkaz.
Řecko potom rozlišuje toleranci věkem, když tolerance 0,5 promile neplatí pro řidiče mající průkaz méně než dva roky a motocyklisty. Podobně je na tom Chorvatsko, která tuto hodnotu netoleruje řidičům mladším 24 let, řidičům vozidla nad 3,5 tuny a řidičům z povolání.