Japonský majitel sítě suši barů Kijoši Kimura koupil na čtvrteční aukci v Tokiu tuňáka obecného o váze 212 kilogramů za 74,2 milionu jenů (16,3 milionu Kč). Je to druhá nejvyšší částka v historii této tradiční novoroční dražby. Byla to zřejmě poslední aukce na vyhlášeném tokijském trhu Cukidži před jeho přemístěním.
Největší světový rybí trh měl být již v listopadu přesunut na jiné místo, aby uvolnil prostor pro silnici, která má být vybudována v rámci zlepšování infrastruktury před letní olympiádou plánovanou na rok 2020.
Plán byl ale pozdržen kvůli obavám ze znečištění půdy v navržené nové lokalitě, kde kdysi stávala plynárna. Tokijská vláda, která o přesunu 80 let starého rybího trhu rozhodla již před 15 lety, očekává výsledky ekologických testů z nové lokality v průběhu několika týdnů.
Zpoždění plánu umožnilo, aby se aukce, konaná pravidelně 5. ledna, ještě jednou uskutečnila na původním místě nedaleko luxusní čtvrti Ginza v centru Tokia. Vítězem aukce se stal již šestý rok po sobě Kimura, jehož firma Kiyomura provozuje síť restaurací Sushi-Zanmai. Cena 74,2 milionu jenů zaplacená za tuňáka uloveného u severního pobřeží Japonska mnohokrát přesahuje loňskou vítěznou částku 14 milionů jenů. Rekord 155,4 milionu jenů za tuňáka o váze 222 kilogramů padl v roce 2013.
Nejlepší plátky tuňáka s vysokým obsahem tuku se v luxusních suši barech v Tokiu prodávají i za 2000 jenů (asi 440 Kč) za kus. Maso, které má jemně růžovou až červenou barvu, se vedle suši používá i k přípravě sašimi. Obliba těchto pokrmů se přitom zvyšuje tak rychle, že kvůli vyššímu výlovu v mořích tuňáků ubývá a tato ryba je nyní na seznamu ohrožených druhů.
Japonci konzumují až 80 procent tuňáka, který se ve světě vyloví. Většina ryb ulovených ve světových mořích také putuje do Japonska ke zpracování a spotřebě.