Chytré telefony ovládají naše životy víc a víc. Někteří studenti na mobilu tráví až deset hodin denně, zjistila nová studie. Mnozí se proto logicky cítí ve stresu, když svůj aparát nemají na dosah.
V průzkumu texaské Baylorské univerzity dokonce 60 dotázaných vysokoškoláků přiznalo, že jsou na mobilu závislí. Podle vedoucího studie Jamese Robertse je narůstající závislost způsobena rozšiřujícími se možnostmi přístrojů. Obecně stráví studenti většinu času psaním zpráv, což činilo v průměru 94,6 minut denně. 48,5 minuty trávili na e-mailu a 38,6 minut na Facebooku. Surfování po internetu trvalo 34,4 minuty a poslech hudby 26,9 minut. Některé funkce a aplikace byly přitom podle výzkumníků spojené se závilostí (Pinterest, Instagram), jiné vůbec .
Studenty trávily na mobilu více času než muži. Průměrně s ním pobývaly kolem deseti hodin denně, zatímco muži "jen" osm. Sice odeslali podobné množství e-mailů jako ženy, psaní jim však nezabralo tolik času. "To naznačuje, že muži posílají kratší účelnější zprávy, zatímco ženy mohou tíhnout k psaní zpráv a mailů jako způsobu budování vztahů a vedení delších konverzací," řekl profesor Roberts pro deník Daily Mail.
Varoval však také, že používání telefonů může být nebezpečné. "Mobily mohou být pro někoho způsobem úniku z výuky. Pro někoho mohou být možností jak podvádět Někteří se díky mobilům mohou vyhnout nepříjemné situaci, mohou předstírat hovor, psaní zprávy nebo kontrolu mobilu," dodal.
Studie, která vyšla v časopise Journal of Behavioral Addictions shledává mobily jak osvobozujícími tak zotročujícími. "Musíme rozlišit aktivity, které mění mobilní telefon z užitečného nástroje v takový, který podkopává klid nás a ostatních," dodal..