V druhé polovině února bude v areálu Výstaviště Praha Holešovice zahájena výstava o lidském těle Body The Exhibition. Expozice do 30. června nabídne více než dvacet celotělových a dalších 300 exponátů pocházejících ze skutečných lidských těl.
"Výstava bude rozložena do dvanácti sálů, které budou jednotlivě představovat fungování lidského organismu. Připravena je také interaktivní část," uvedl za pořadatele Martin Zvoníček. Návštěvníci si budou moci vyzkoušet první pomoc či si zkusí nahmatat rakovinový nádor na připraveném trenažéru.
Návštěvníci uvidí lidská těla v mnoha pozicích. Pozornost bude věnována také porovnávání nemocných a zdravých orgánů. Výstava nabídne například ukázku ledviny s ledvinovými kameny nebo játra napadená rakovinou.
"Od producentů výstavy se nám podařilo zajistit výstavu ve velikosti, která u nás dosud nikdy nebyla prezentována. Chceme vzít návštěvníky na průzkum lidského těla a ukázat jim ho do všech detailů. K dokonalosti vzdělávacího procesu na výstavě budou v každé galerii připraveni medici, kteří vysvětlí a odpoví na dotazy návštěvníků," uvedla Lucie Nouzová z pořádající agentury JVS Group.
Výstava pochází z dílny amerických producentů, kteří ji do Prahy přestěhují z Las Vegas. Všechny exponáty pochází od dobrovolných dárců - tedy skutečných lidí. Expozice vznikla v laboratořích předních světových anatomů. Jednotlivé části těl prošly procesem plastinace, při které je tělní tekutina nahrazena silikonem. Tuto metodu vyvinul německý anatom Günther von Hagens. Práce na celotělových exponátech je náročná a často trvá více než jeden rok. Mezi exponáty, které budou k vidění v Praze, je například kompletní kůže z celého člověka, kosterní systém, svalstvo či vývoj lidského plodu.
O výstavy lidských těl je velký zájem. Například expozici Bodies Revealed si v roce 2015 v Brně prohlédlo přes 100 tisíc lidí, podobnou akci v roce 2007 v pražském Křižíkově pavilonu si nenechalo ujít na 300 tisíc zájemců. Vyvolala ale také četné protesty, například odborníků z lékařského oboru či členů KDU-ČSL, kteří ji označili za "nedůstojnou vůči zacházení s lidskými ostatky". Vznikly také pochybnosti o původu těl. Pořadatelé však tvrdí, že všechny exponáty vznikly z těl, která byla darována s plánovaným využitím na těchto výstavách.