Britská policie vyšetřuje vystoupení hudebních skupin Bob Vylan a Kneecap, které na největším britském hudebním festivalu v Glastonbury o víkendu skandovaly protiizraelská hesla. Policie uvedla, že vystoupení, při němž hudebníci provolávali "Smrt IDF", tedy izraelské armádě, bylo možným narušením veřejného pořádku. Spojené státy kvůli vystoupení odebraly členům punk-rapového dua Bob Vylan víza.
Rapper Bobby Vylan, jeden z členů dua, v sobotu nabádal davy i ke skandování hesla "Svobodná Palestina". Podobně to vypadalo i při sobotním vystoupení severoirské rapové formace Kneecap. Její zpěvák byl letos vyšetřován kvůli možné podpoře terorismu, neboť na loňském koncertě držel vlajku militantního hnutí Hizballáh. Obvinění však vzneseno nebylo. Kneecap v polovině června zahráli i na českém festivalu Rock for People.
Britové vyšetřují, USA rovnou trestají
Policisté nyní vyšetřují, zda skupiny na festivalu porušily zákon. K jejich počínání se už vyjádřili britští politici včetně premiéra Keira Starmera, podle kterých šlo o nepřípustně nenávistný projev. Izraelské velvyslanectví v Británii na sociálních sítích napsalo, že je nenávistnou rétorikou vyjádřenou na festivalu Glastonbury hluboce znepokojeno.
Na vystoupení dua Bob Vylan reagovala také americká diplomacie, která hudebníkům odebrala víza. "Cizinci, kteří oslavují násilí a nenávist, nejsou v naší zemi vítáni," uvedl na sociálních sítích náměstek ministra zahraničí USA Christopher Landau.
Kritice čelí také britská veřejnoprávní televize BBC, která v sobotu nezastavila živý přenos z koncertu dvojice. Vedení stanice uvedlo, že toho lituje.
Glastonbury je největším letním hudebním festivalem v Británii a každoročně přiláká do Worth Farm v anglickém hrabství Somerset kolem 200.000 fanoušků. Na 120 pódiích letos vystoupilo téměř 4000 účinkujících.