Ceny alkoholu v Německu patří k nejnižším v EU, pod průměrem jsou i v Česku

Zahraničí
6. 1. 2026 07:18
ilustrační foto
ilustrační foto

Alkohol je v Německu tak levný, jako takřka v žádné jiné zemi Evropské unie. Vyplývá to ze zprávy spolkového statistického úřadu Destatis, podle kterého je cena piva, vína a kořalky v Německu o 14 procent levnější než unijní průměr. Alkohol je ve spolkové republice levnější než v Česku, kde je cena na 93,4 procenta průměru EU. Češi i přes vyšší cenu než v Německu vypijí v průměru více alkoholu než Němci, v unijním srovnání patří mezi největší konzumenty.

Alkoholické nápoje jsou podle statistiků levnější jen v Itálii, kde za ně konzumenti zaplatí zhruba 81 procent z průměrné unijní ceny. Nejvyšší ceny má naopak Finsko (209,5 procenta průměru EU), za kterým následuje se značným odstupem Dánsko (122,8 procenta).

Ceny alkoholu leží pod průměrem EU vedle Česka, Německa a Itálie podle německých statistiků také v Rakousku (88,6 procenta).

Konzumace alkoholu se v Německu snižuje, ačkoli podle Destatis zůstává na vysoké úrovni. Světová zdravotnická organizace (WHO) k roku 2022 uvádí, že v Německu v přepočtu na obyvatele starší 15 let připadlo 11,2 litru čistého alkoholu na osobu. O deset let dříve to bylo ještě o litr více. Zmíněné množství 11,2 litru čistého alkoholu odpovídá 224 litrům piva.

Nejméně alkoholu vypijí lidé na Kypru (5,2 litru na osobu) a Maltě (6,2 litru na osobu), nejvíce pak v Rumunsku (17,1 litru), Lotyšsku (14,7 litru) a Česku (13,7 litru).

Autor: ČTKFoto: Depositphotos

Další čtení

ilustrační foto

Trump nařídil, aby USA opustily desítky mezinárodních organizací

Zahraničí
8. 1. 2026

Energetici obnovili po žhářském útoku dodávky proudu na jihozápadě Berlína

Zahraničí
7. 1. 2026

USA obsadily ruský tanker, co utíkal domů. Ani ruská ponorka nepomohla

Zahraničí
7. 1. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ