Chcete vidět zadek Věstonické venuše? Poprvé ji budou vystavovat vestoje

Kultura
18. 6. 2025 14:30
Petr Neruda, vedoucí ústavu Anthropos Moravského zemského muzea, jako jeden z prvních obdivuje pozadí Věstonické venuše.
Petr Neruda, vedoucí ústavu Anthropos Moravského zemského muzea, jako jeden z prvních obdivuje pozadí Věstonické venuše.

Soška Věstonická venuše stará až 29 000 let ve středu opustila bezpečí depozitáře a její kurátor ji umístil do speciální vitríny na výstavě Venuše 100 v Dietrichsteinském paláci na Zelném trhu v Brně.

Výstava pořádaná ke 100 výročí nalezení slavné sošky se pro veřejnost otevře v pátek ráno. Soška bude ve vzpřímené poloze, lidé tak budou mít mimořádnou možnost prohlédnout si ji ze všech stran. Dosud ji vždy muzea vystavovala umístěnou v krabičce a byla viditelná jen zpředu. Řekl to při umisťování sošky do vitríny Petr Neruda, vedoucí ústavu Anthropos Moravského zemského muzea.

Venuše cestuje ve skříňce na munici. Je to nejlepší

Z depozitáře do výstavních prostor soška cestovala v kovové skříňce na munici. "Pro tento účel je ideální, protože je z velmi silného plechu, utěsněná proti prachu i vodě a je vyplněná polyetylenovou pěnou. V ní leží soška v původní krabičce, kterou na ni nechal ve 20. letech 20. století vyrobit Karel Absolon. Pro transport je tak velmi dobře připravená, je možné, že by přežila i pád, ale zkoušet to rozhodně nebudeme," podotkl Neruda.

Sošku vyjmul i z původní krabičky, pečlivě ji ze všech stran prohlédl a umístil do stojánku na otočném stolku umístěném ve vitríně. Venuše nasvícená ze všech stran se ve vitríně pomalu otáčí a lze si tak dobře prohlédnout i její zadní stranu.

Venuše stojí nakřivo, tak ji narovnali v ramenou

Stojánek z rhodiovaného kovu, v němž je umístěná, má držáčky rozmístěné tak, aby soška držela bezpečně, ale aby zároveň upevnění nebránilo ve výhledu na ni.

"Umístění ve vzpřímené poloze s sebou neslo několik komplikací, které jsme museli vyřešit. Jednou z nich je to, že soška není rovná, ale mírně vytočená v bocích. Když jsme ji umístili svisle podle jejích nohou, byla její horní část mírně nakloněná na bok. Proto jsme dali přednost tomu, aby byla srovnaná v ramenou," popsal kurátor.

Do místnosti s venuší, kde jsou umístěny i panely mapující její historii a výsledky jejího zkoumání, budou vstupovat lidé ve skupinkách po 25. V pátek bude výstava otevřená od 9 ráno mimořádně až do desáté večer. Moravské zemské muzeum také v den otevření výstavy pro veřejnost uspořádá slavnostní večer na nedalekém Biskupském dvoře spojený s předpremiérou filmu České televize věnovaného stému výročí nalezení sošky. V běžných otvíracích hodinách pak bude výstava Venuše 100 přístupná až do konce září.

Věstonická venuše je figura z pálené hlíny stará pravděpodobně 27.000 až 29.000 let. Jde o nejstarší umělecký předmět z keramiky na světě, nalezl ji Karel Absolon 13. července 1925 v Dolních Věstonicích.

Autor: ČTK, David GarkischFoto: ČTK

Další čtení

Jakub Hrůša bude od podzimu 2028 novým šéfdirigentem České filharmonie

Kultura
30. 6. 2025

Filmová výchova míří do škol. Kurzy pro učitele jsou připravené

Kultura
30. 6. 2025

Helena Vondráčková oslaví osmdesátiny velkolepým koncertem v Edenu

Kultura
29. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ