Čeští zemědělci musí ode dneška dodržovat nová pravidla pro hospodaření na erozně ohrožené půdě. Nařízení vlády vymezuje, jaké plodiny a s jakým omezením mohou zemědělci pěstovat, a zavádí takzvaná půdoochranná opatření.
Přesný návod, jak mají zemědělci postupovat, má ale přinést až aktualizovaná metodická příručka, která zatím není k dispozici. Ministerstvo zemědělství na dotaz ČTK uvedlo, že bude hotová v nejbližších dnech a uplatní se pro plodiny vyseté po letošních sklizních. Zástupci některých nevládních organizací nicméně kritizují, že stále nemají potřebné informace.
Zemědělcům vadí nejen finální podoba protierozních opatření, ale i způsob, jakým jsou zaváděna. Ředitel Zemědělského svazu ČR Jan Ulrich upozorňuje, že ČR zavádí nejpřísnější protierozní pravidla v EU, což je podle něj důsledek chybného postupu bývalého ministra zemědělství Zdeňka Nekuly (KDU-ČSL), který prosadil příliš ambiciózní závazky.
"Zemědělci tak stojí před nutností přizpůsobit se novým pravidlům obrazně ze dne na den, což výrazně narušuje plánování prací na poli a přípravu osevních postupů pro další hospodářský rok," řekl Ulrich ČTK.
Kritický je i prezident Agrární komory ČR Jan Doležal. "Z finální podoby protierozních pravidel, tak jak ji dnes známe, nejsme nadšení, ale v rámci vyjednávání, a i po společném tlaku nevládních organizací, došlo alespoň částečně k jejich racionalizaci z pohledu zemědělské praxe. Nadále budeme ale usilovat o změnu," uvedl Doležal.
Organizace upozorňují, že pro zemědělskou praxi je zásadní, jaká pravidla začnou platit a co lze očekávat od kontrolních institucí. "Zemědělci dosud nemají jasná pravidla pro zakládání porostů některých ozimých plodin, ačkoliv setí je téměř za dveřmi," podotkl Ulrich.
Původní systém počítal s tím, že dodržování určitých postupů bude povinné, což zemědělci kritizovali. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) v reakci termín plnění odložil o dva roky a vytvořil systém, ve kterém se zemědělci mohli sami rozhodnout, jaké postupy budou používat. Sankce obdrží až v okamžiku erozní události. Upravená pravidla ale Evropská komise zamítla a vyčetla, že v systému chybí kontroly. Po úpravách už by podle zemědělských organizací měla Evropská komise pravidla v řádu týdnů schválit.
Asociace soukromého zemědělství tvrdí, že zemědělcům by ze současného stavu, kdy zatím není aktualizovaná metodika, neměly plynout žádné problémy, protože u zasetých plodin se plnění hodnotit nebude. Posuzovat se bude pouze řepka setá na přelomu července a srpna, u které jsou podmínky podobné u původního i upraveného návrhu, a obilí seté od září, kdy už by mělo být nařízení aktualizované.