Generální tajemník NATO Rutte přicestoval do Kyjeva, informují média

Zahraničí
3. 6. 2026 23:37

Generální tajemník Severoatlantické aliance Mark Rutte dnes přicestoval na neohlášenou návštěvu Kyjeva. Doprovázeli ho velvyslanci členských zemí z bruselského ústředí NATO, citovala agentura DPA Rutteho mluvčí.

Jednání se týkala otázky, jak NATO může nejlépe podpořit Kyjev, aniž by se stalo přímým účastníkem války, kterou proti Ukrajině pátým rokem vede Rusko, poznamenala DPA.

NATO v současné době podporuje Ukrajinu různými způsoby, včetně takzvaného programu PURL, což je zkratka pro seznam prioritních požadavků Ukrajiny. Tento program umožňuje, aby se munice a zbraně vyrobené ve Spojených státech prodávaly evropským spojencům a Kanadě, kteří je následně poskytnou Ukrajině.

Rutte v minulosti Kyjev několikrát navštívil, aby se setkal s prezidentem Volodymyrem Zelenským a dalšími ukrajinskými představiteli. Nynější návštěvu organizuje Severoatlantická rada, nejvyšší politický rozhodovací orgán NATO, který se obvykle schází alespoň jednou týdně na úrovni velvyslanců, podotkla DPA.

Na kyjevském hlavním nádraží přivítal Rutteho ukrajinský ministr zahraničí Andrij Sybiha. "Hluboce si vážíme jednoty a síly NATO při podpoře Ukrajiny, když společně bráníme transatlantickou bezpečnost," napsal Sybiha na platformě X.

Naposledy Rutte navštívil Kyjev na začátku února, kdy v ukrajinském parlamentu řekl, že jednotky západních zemí by mohly být rozmístěny v zemi hned po dosažení mírové dohody, napsal server BBC News. Rusko opakovaně kategoricky vystupovalo proti rozmístění západních vojáků na Ukrajině. Moskva od Ukrajiny požaduje územní ústupky, na které Kyjev není ochoten přistoupit, dodal portál.

Ministr Sybiha minulý měsíc jednal s generálním tajemníkem o nebezpečích hrozících ze strany Ruska a Běloruska, připomněl server Ukrajinska pravda.

Autor: ČTKfoto: ČTK / AP / Evgeniy Maloletka

Další čtení

Opuštěné přímořské letovisko s moderními hotely v Sevastopolu

Krymská infrastruktura pod tlakem. Moskvou dosazená správa vyhlašuje nouzový stav

Zahraničí
26. 6. 2026
ilustrační obrázek

Bitva u Waterloo se kvůli horku nekoná: Organizátoři upřednostnili bezpečnost před historií

Zahraničí
26. 6. 2026
ilustrační obrázek

Policie v Německu dopadla extremisty z neonacistické skupiny Poslední obranná vlna

Zahraničí
26. 6. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ