Herec Oldřich Nový má v Praze pamětní desku. 42 let po své smrti

Kultura
14. 3. 2025 17:18

Bronzová pamětní deska připomíná poslední pražské bydliště populárního herce, ale i zpěváka, režiséra, pedagoga a dramatika Oldřicha Nového. Dílo sochaře Vojtěcha Svobody dnes na domě v Maiselově ulici na pražském Josefově odhalili zástupci společenství vlastníků jednotek (SVJ) v domě, Prahy 1 a spisovatelka Blanka Kovaříková.

Nový v domě zemřel před 42 lety, 15. března 1983. Dům spoluvlastní Praha 1 a majitelé bytů. Deska s hercovým portrétem a připomínkou jeho slavné filmové postavy Kristiana je umístěna vedle hlavního vchodu a vstupu do jednoho z obchodů.

Desku nechalo vytvořit a zaplatilo společenství vlastníků bytů. "Bylo to ke sto tisícům korun. SVJ instalaci podpořilo a částku odsouhlasilo," řekla členka společenství Dana Čamková.

Nový si za komunistů zachoval charakter

Aktivitu společenství ocenila starostka Prahy 1 Terezie Radoměřská (TOP 09). Nový si podle ní v těžkých dobách, zejména za 2. světové války, zachoval charakter a byl majákem pro své okolí. "Myslím, že se mu to podařilo s takovou tichou nonšalancí. Pro nás může být velkým vzorem," řekla dnes novinářům Radoměřská. Provedení desky starostka označila za zdařilé a elegantní, přitom skromné. O desce se podle ní před realizací léta diskutovalo.

Spisovatelka Kovaříková, autorka monografie, při odhalení přečetla svůj text o tom, co by nám dnes Nový vzkázal. Podle ní se Nový ve svém bytě v Maiselově ulici 21 setkal tři dny před svou smrtí s režisérem Milošem Formanem, který v Praze točil film Amadeus. Výhled z bytu směřuje právě k dnešnímu Formanovu náměstí, parčíku se sochou Mojžíše a ke Staronové synagoze.

Nový, který se narodil v roce 1899 na pražském Žižkově, založil za první republiky Nové divadlo (ve Stýblově pasáži). Ačkoli ztvárnil 40 filmových rolí, herectví bylo pro Nového jen jednou z mnoha aktivit.

Neopustil svou ženu a tak šli oba do koncentráku

Své pracovní nasazení Nový bravurně zvládal i díky své ženě, umělecké fotografce Alici Wienerové. Svou ženu velmi miloval. Za nacistické okupace se s ní odmítl rozvést, a oba tak pro její židovský původ strávili několik měsíců v koncentračním táboře.

Po válce musel opustit své Nové divadlo a stále častěji než z filmového plátna zněl jeho podmanivý hlas z rozhlasových přijímačů.

Přesto se mnohé z jeho filmových rolí těší diváckému zájmu dodnes - jako například Kristian, Eva tropí hlouposti, Hotel Modrá hvězda, Roztomilý člověk, Valentin Dobrotivý, Pytlákova schovanka nebo Světáci. K nejoblíbenějším patří komedie režiséra Friče Kristian. Úředník cestovní kanceláře v podání Nového si jeden večer v měsíci v luxusním Orient baru hraje na svůdce Kristiana, aby v rozhodujícím okamžiku okouzlené ženské kořisti navždy zmizel.

Autor: ČTK, David GarkischFoto: ČTK

Další čtení

Zemřel Jiří Bartoška

Kultura
8. 5. 2025
ilustrační foto

Šumperk bude hostit gastrofestival Menu světa, nabídne pokrmy pěti kontinentů

Kultura
8. 5. 2025
Slovenský fotograf Robert Vano zahájil jeho autorskou výstavu a současně pokřtil novou knihu, 6. května 2025, Praha.

V Tančícím domě bude do října retrospektivní výstava fotografa Roberta Vana

Kultura
6. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ