Z Litomyšle do Osíku nově pohodlně pěšky nebo na kole. Město na Svitavsku otevřelo 2,5 kilometru dlouhou stezku, která kopíruje stávající silnici a má sloužit jak sportovcům, tak lidem dojíždějícím do práce. Výstavba stála 15 milionů korun, většinu pokryje státní dotace. Stezka je součástí většího plánu propojení obcí v regionu – dalším plánovaným úsekem je trasa do Dolního Újezda.
Litomyšl na Svitavsku otevřela stezku pro pěší a cyklisty spojující město se sousední obcí Osík. Stezka je dlouhá asi 2,5 kilometru a z větší části kopíruje silnici. Kromě sportu má sloužit také běžné dopravě například do práce, řekl dnes novinářům starosta Daniel Brýdl (Generace 89). V budoucnu by stezka měla pokračovat do Dolního Újezda.
"Dobrou zprávou je, že Dolní Újezd obdržel příslib dotace na další propojení z konce Osíka do Dolního Újezda. Kdysi jsme měli schůzku mikroregionu, že do budoucna by se Litomyšl mohla propojit cyklostezkami na Proseč. Tehdy jsme si říkali, že to nedokážeme postavit celé, rozpočet byl asi 250 milionů korun, ale mohly by se spojit vždy dvě sousední obce. Pevně doufám, že to bude dál pokračovat," uvedl Brýdl.
Stezka z Litomyšle do Osíku z větší části kopíruje silnici. Některé dřeviny v trase bylo nutné vykácet, hodnotné stromy, například duby nebo třešně, zůstaly zachované. Jedné velké třešni se stavba musela vyhnout. V okolí stezky bylo vysázeno 29 listnatých stromů a 59 keřů, převážně šlo o domácí druhy dřevin jako lípy, jilmy, břízy, buky, duby a třešně či kaliny, růže a brsleny.
Náklady výstavby dosáhly asi 15 milionů korun. Litomyšl na projekt získala od Státního fondu dopravní infrastruktury příslib dotace devět milionů korun.










