Pavel: Bezpečnost Izraele nemůže být uplatňována na úkor jiných zemí

Domácí
15. 4. 2026 08:56

Bezpečnost Izraele nemůže být uplatňována na úkor bezpečnosti jiných zemí Blízkého východu, jde o stabilitu v celém regionu, řekl prezident Petr Pavel v předtočeném rozhovoru pro Armádu ČR. Je třeba být aktivní ve všech iniciativách, které povedou k ukončení konfliktu, uvedl ve videu, které pořídila armáda a které v úterý pozdě večer zveřejnil na facebooku ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé).

Česká vláda dlouhodobě vyjadřuje podporu Izraeli, který spolu s USA vede válku proti Íránu. ČTK shání vyjádření ministerstva zahraničí.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v úterý poděkoval Macinkovi a premiérovi Andreji Babišovi (ANO) za velkou podporu, kterou Česká republika Izraeli prokazuje. Izraelský ministr zahraničí Gideon Saar po setkání s Macinkou, který přicestoval do Izraele na návštěvu, označil šéfa české diplomacie za přítele a Českou republiku za jednoho z největších přátel Izraele na světě.

"Dlouhodobě vyjadřujeme podporu Izraeli, a zároveň říkáme, že nám jde i o to, aby celý region byl stabilní. To znamená, že bezpečnost Izraele nemůže být uplatňována na úkor bezpečnosti jiných," uvedl Pavel. "Máme velice dobré kontakty i s arabskými zeměmi v regionu ... Máme zájem se podílet na všem, co může přispět k míru," doplnil. Jmenoval mimo jiné Katar a Jordánsko, se kterými je v pravidelném kontaktu.

Rozhovor s Pavlem armáda avizovala na sociálních sítích 27. března. Podle původních informací měl vyjít 7. dubna, po neshodách ministerstva obrany a armády ho nakonec v úterý zveřejnil Macinka.

Izrael a Spojené státy 28. února zaútočily na Írán, který v odvetě podnikl údery v okolních arabských zemích. Írán také blokuje přepravu ropy a zemního plynu, což zvyšuje ceny ropy a paliv ve světě, včetně Česka.

Česká republika a její vláda hájila Izrael i v situaci, kdy jej mnoho dalších evropských zemí kritizovalo za válku v Pásmu Gazy, při které podle palestinských úřadů zemřelo přes 72.000 lidí a jež měla rozsáhlý dopad na civilní obyvatelstvo. V souvislosti s válkou byl na Netanjahua vydán zatykač Mezinárodním trestním soudem (ICC). Řada zemí Evropy kritizuje i rozšiřování židovských osad na Západním břehu Jordánu, které podle Netanjahuovy vlády má znemožnit vznik palestinského státu.

Autor: ČTKFoto: Depositphotos

Další čtení

ilustrační obrázek

Prasata u panelových domů? Praha 5 přitvrzuje, povoluje další odstřel

Domácí
5. 5. 2026
ilustrační obrázek

Ledeč dostane zchátralý tábor u Foglarovy zátoky zadarmo

Domácí
5. 5. 2026
ilustrační obrázek

Bouřky dnes zasáhnou západ Čech, na Moravě kvůli suchu dál platí riziko požárů

Domácí
5. 5. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ