V Lucembursku si od daní pomáhaly stovky korporací

Ekonomika
6. 11. 2014
Budova banky v Lucembursku (ilustrační foto).
Budova banky v Lucembursku (ilustrační foto).

Až 340 nadnárodních firem uzavřelo s Lucemburskem tajné dohody, aby mohly platit nižší daně. Informují o tom evropská média, která se odvolávají na dokumenty, které získalo Mezinárodní sdružení investigativních novinářů se sídlem ve Washingtonu. Mezi podniky, které takové dohody uzavřely, je například Apple, Amazon, IKEA, Pepsi či Axa.

Tyto dohody z let 2002 až 2010 představují ztráty v objemu miliard eur pro země, v nichž tyto podniky vytvářejí zisk, uvádí Mezinárodní sdružení investigativních novinářů (ICIJ) a jeho partnerská média, jako je francouzský deník Le Monde, britský list The Guardian nebo německý Süddeutsche Zeitung.

ICIJ se v rámci bezprecedentního šestiměsíčního vyšetřování nazvaného Luxembourg Leaks (Lucemburské úniky), zkráceně LuxLeaks, dostala ke 28 tisícům stránkám o daňových dispozicích. Dokumenty podle organizace ukazují, jak velké firmy využívají Lucemburska a jeho volnějších daňových zákonů i nedostatků v mezinárodních pravidlech k transferům zisků do Lucemburska. Tam pak jejich zisky nejsou vůbec nebo jen málo zdaněny, o čemž je lucemburské úřady ujišťují.

"V mnoha případech lucemburské pobočky, operující se stovkami milionů dolarů, jsou jen minimálně přítomné a v Lucembursku vyvíjejí minimální ekonomickou aktivitu," konstatují investigativci. "Jedna populární adresa, ulice Guillauma Krolla 5, je sídlem více než 1600 společností."

Vše je sice nefér vůči ostatním zemím, jenže legální. "Lucembursko uchovává své daňové smlouvy v tajnosti, nesděluje to svým evropským partnerům, přestože od těchto mezinárodních firem ví, že jejich strategií je vyhnout se daním," uvedl Le Monde. Firmy, jako je Verizon, AIG, Heinz či Crédit Agricole, podle listu za tímto účelem otevírají v Lucembursku pobočky, holdingy i své centrály.

S "daňovou optimalizací" radil firmám jako Pepsi či IKEA například poradenský gigant PricewaterhouseCoopers. Například oděvní WE Group z Nizozemska si založila zvláštní firmu v Lucembursku, která od matky koupila práva na některé značky. Původní firma pak té nové musí platit licenční poplatky, čímž si snižuje zdanitelný zisk. Tyto peníze pak daní lucemburská společnost, jenže podstatně méně, protože zrovna zisky z licencí jsou v Lucembursku zdaněny minimálně, respektive osmdesát procent z celkové sumy je osvobozeno. PWC se zatím ohradila, že novináři citují ze zastaralých a ukradených dokumentů.

Z firem působících v České republice zmiňují reportéři ocelářskou Evraz Group (do dubna vlastnila Vítkovice Steel), finančníky Merrill Lynch, realitní SATPO Group a Tiger Partners.

Lucemburský ministr financí Pierre Gramegna v říjnu obhajoval uzavírání podobných smluv, je to podle něj součástí tradic této země. "Zachování určité zákonné soutěživosti mezi státy v daňové oblasti je nezbytné," věří ministr, jehož cituje Le Monde.

Pod palbou je teď i novopečený předseda Evropské komise, Jean-Claude Juncker, který byl dlouho premiérem a ministrem financí Lucemburska. V této roli mimo jiné podepsal zákon o daňovém osvobození zisků z licencí. "Nikdo mi ještě nedokázal přesvědčivě vyargumentovat, že by Lucembursko bylo daňovým rájem," hájí se.

Naše nejnovější vydání

TýdenSedmičkaPředplatné