Úmrtí v roce 2011
Rozlučte se, tihle nás loni opustili. Havel, Jobs, Amy a další
01.01.2012 08:30 Původní zpráva
Rok 2011 byl posledním pro disidenta, dramatika a prvního českého prezidenta Václava Havla, náhle odešla i zpěvačka Amy Winehouseová nebo Eduard Janota, ekonom a někdejší ministr financí ve Fischerově úřednické vládě. Po dlouhé nemoci zemřel také Steve Jobs, spoluzakladatel americké společnosti Apple.
Začátkem února odešel navždy herec a dirigent Pavel Vondruška, který zemřel na následky vážných zranění. Ty si přivodil o Vánocích pádem do orchestřiště Stavovského divadla, kde provázel zahraniční návštěvníky. Herec se díky své popularitě cimrmanologa se často objevoval i ve filmu a televizi - celkem ztvárnil téměř sedmdesát menších rolí.
Ve věku čtyřiaosmdesáti let zemřel v únoru také novinář a autor knih o holocaustu Arnošt Lustig. V posledních letech se léčil s rakovinou. Spisovatel se narodil v Praze 21. prosince 1926. Jako dospívající prošel ghettem v Terezíně a koncentračními tábory v Osvětimi a Buchenwaldu. Zážitky z té doby představují těžiště jeho tvorby. V roce 1968 emigroval. Nejprve žil krátce v Izraeli, potom v Jugoslávii a od roku 1970 v USA. Do Česka se vracel pravidelně v posledních dvaceti letech.
Na konci února ve věku devětasedmdesáti let zemřela v Paříži slavná francouzská herečka Annie Girardotová. Filmová hvězda především 70. a 80. let trpěla v poslední době Alzheimerovou chorobou.
Ve věku 79 let zemřela americká herečka Elizabeth Taylorová. Příčinou smrti herecké ikony 20. století, jejiž hvězda zhasla v druhé půlce března, bylo selhání srdce. Taylorová po sobě zanechala čtyři děti, deset vnoučat a čtyři pravnoučata. Herečka se narodila v Británii a stala se hollywoodskou hvězdou už ve dvanácti letech. Tehdy se objevila ve filmu O Velkou cenu. Oscary získala za hlavní role ve snímcích Telefon Butterfield 8 z roku 1960 a Kdo se bojí Virginie Woolfové? z roku 1966.
V květnu zemřel Ivo Pešák, klarinetista a zpěvák Banjo Bandu Ivana Mládka. Hudebníkovi a showmanovi populárnímu díky hudebním klipům i u zahraničních posluchačů bylo 66 let. Popularitu u hudebních fanoušků v tehdejším Československu v uplynulých letech také zejména v Polsku a Rusku Pešákovi přineslo zejména účinkování v klipu k hitu Jožin z bažin.
V měsíci květnu ve věku 59 let náhle zemřel Eduard Janota, ekonom a někdejší ministr financí ve Fischerově úřednické vládě. Zemřel při tenise na zástavu srdce. Janota byl dlouholetým nepolitickým úředníkem ministerstva financí, kde měl na starosti přípravu státního rozpočtu. Tradovalo se o něm, že patří k několika málo lidem, kteří se detailně orientují ve státních financích; dokonce se říkalo, že bez něj žádný ministr financí rozpočet nesestaví.
Ve věku 83 let odešel herec Peter Falk, kterého diváci na celém světě včetně Česka znají především jako představitele nezapomenutelného televizního inspektora Columba. Herec zemřel v červnu. Falk trpěl stařeckou demencí a Alzheimerovou chorobou. Jeho lékaři před dvěma lety uvedli, že si Falk už vůbec nic nepamatuje. Roli inspektora Columba poprvé hrál už v roce 1968. Díky ní se proslavil na celém světě.
V druhé půlce července zemřela populární zpěvačka a skladatelka Amy Winehouseová, která byla nalezena mrtvá ve svém domě v Londýně. Zemřela na otravu alkoholem. Světový věhlas přineslo Winehouseové její druhé a poslední album Back to Black, které vyšlo v roce 2006 a z něhož pochází úspěšný autobiografický hit Rehab. Za desku obdržela i šest nominací na Grammy, z nichž pět proměnila ve vítězství.
Po dlouhé nemoci v srpnu zemřela v Praze ve věku 83 let divadelní a filmová herečka, komunistická funkcionářka Jiřina Švorcová. Zemřela po dlouhé a těžké nemoci v léčebně v Praze na Malvazinkách. Švorcová dlouhá léta hrála v Divadle na Vinohradech. V povědomí veřejnosti byla především jako představitelka titulní role televizního seriálu Žena za pultem. I přes desítky rolí, které vytvořila, vnímala velká část veřejnosti Švorcovou především jako zapálenou komunistku, jíž zůstala i po převratu, a představitelku minulého režimu.
V srpnu ve Spojených státech po delší nemoci zemřel Ctirad Mašín, jeden z odbojářů, kteří v 50. letech vedli v Československu ozbrojený odpor proti komunistickému režimu. Starší ze dvou bratrů Mašínů zemřel v rodinném kruhu v Clevelandu.
Začátkem září ve věku 73 let zemřel básník Pavel Vrba, autor textů k mnoha hitům v podání populárních českých interpretů, ale i několika knih a spoluautor divadelních her a muzikálů. Příčinou úmrtí byla mozková příhoda. Podle statistik napsal Pavel Vrba přes dva tisíce písňových textů; sám prý nikdy ani nespočítal, s kolika interprety vlastně spolupracoval.
V září ve věku 100 let zemřel režisér Otakar Vávra. Vávra, který své významné narozeniny oslavil koncem února v pražském Mánesu a v červnu převzal za celoživotní přínos světové kinematografii Grand Prix mezinárodního festivalu ve Zlíně, si zlomil krček kosti stehenní při letním pobytu na chalupě. Svůj první film natočil Vávra už před osmdesáti lety, poslední jeho režií byl v roce 2006 videoklip k jedné z písní pro DVD k albu Michala Horáčka a Petra Hapky Strážce plamene.
Na konci září ve věku 82 let zemřel dramatik a scenárista Jiří Hubač, který byl podepsán například pod televizními inscenacemi Ikarův pád (1977) či Nezralé maliny (1984) a byl autorem úspěšných seriálů jako Sanitka (1984) nebo Dobrá voda (1983). Jiří Hubač byl jedním z nejplodnějších českých autorů původní televizní tvorby. Získal mnohá ocenění, mimo jiné Českého lva za scénář k filmu Babí léto (2001), v roce 1999 byl uveden do Dvorany slávy v anketě TýTý.
Ve věku 56 let zemřel v říjnu Steve Jobs, spoluzakladatel a dlouholetý ředitel americké společnosti Apple. Jobs byl považován za jednoho z největších vizionářů světa vyspělých technologií a za jednoho z nejvlivnějších podnikatelů vůbec. Apple příčinu smrti nesdělil, Jobs však dlouho bojoval s rakovinou. Jobs založil firmu Apple spolu se svým kamarádem Stevem Wozniakem v roce 1976 v jedné garáži v kalifornském Silicon Valley. Ještě před koncem 70. let sestavili svůj první počítač. Prorazili ale až s novou verzí, která se stala hitem a díky které Apple na začátku 80. let úspěšně vstoupil na burzu.
Na konci října v pražské vojenské nemocnici ve věku 87 let zemřel kreslíř, karikaturista, ilustrátor a humorista Jiří Winter-Neprakta. Je autorem desetitisíců kreslených vtipů, několik desetiletí byl znám především jako součást autorské dvojice Neprakta-Švandrlík (Švandrlík zemřel v roce 2009 - pozn. red.).
V říjnu po dlouhém těžkém boji s rakovinou zemřel oblíbený divadelní, filmový a televizní herec Bořivoj Navrátil. V září mu bylo 78 let. Herec bojoval dva roky s rakovinou tlustého střeva. Seriálový Bařinka z oblíbené Ulice se proslavil také jednou z postav oblíbených Knoflíkářů či v seriálu Návštěvníci.
V půlce listopadu zemřel symbol českého undergroundu, básník Ivan Martin Jirous. Básník přezdívaný Magor strávil poslední chvíle doma u rodiny. Bylo mu 67 let. Autor něžných, ale i dryáčnických veršů měl mnoho tváří. Vystudovaný historik umění a výtvarný kritik, také ale nevypočitatelný provokatér. Signatář Charty 77 a výrazná postava undergroundu, odpůrce totalitního režimu v bývalém Československu, který v jeho vězeních strávil téměř osm a půl roku.
Na konci listopadu odešel výtvarník Zdeněk Miler, který zemřel ve věku devadesáti let. Jeho jméno je neodmyslitelně spjato s jednou z nejpopulárnějších postav animovaného filmu pro děti - Krtečkem.
Začátkem prosince zemřel ve věku 96 let americký herec Harry Morgan, nezapomenutelný plukovník Potter z amerického seriálu MASH. Morgan podlehl zápalu plic a skonal ve svém domě v kalifornském Brentwoodu.
V neděli 18. prosince ukončil svou životní pouť Václav Havel. Zemřel na své chalupě na Hrádečku, kde v posledních měsících pobýval. Rakev s jeho ostatky pak byla v pondělí a v úterý vystavena v duchovním centru Pražská křižovatka, kam mu nosily květiny a přišly se s ním rozloučit tisíce lidí. Tisícové zástupy doprovodily exprezidenta ve středu i na jeho cestě z tohoto odsvěceného kostela ve středu Prahy na Hrad, kde se konal vojenský ceremoniál. Do čtvrtka se památce první polistopadové hlavy státu mohli ve Vladislavském sále poklonit další zájemci. V pátek následoval státní pohřeb s církevním obřadem. Smuteční týden uzavřel soukromý obřad v krematoriu ve Strašnicích. Urna by měla být uložena do rodinné hrobky Havlových na pražském Vinohradském hřbitově po Novém roce.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.