Originální, kreativní i kuriózní způsoby, jak obejít nový zákaz prodeje alkoholických nápojů do vzdálenosti 500 metrů od silnice, vymýšlejí Indové, píše list The Times.
Indický Nejvyšší soud se loni v prosinci rozhodl postavit mimo zákon prodej alkoholu do vzdálenosti půl kilometru od všech silnic první třídy a dálnic, aby tak snížil počet lidí umírajících každý rok při dopravních nehodách.
Podniky u silnic
Rozhodnutí soudu vyvolalo značný poprask v pohostinském průmyslu, jehož představitelé se ho pokusili zvrátit sérií odvolání. Všechna ale skončila zamítnutím a zákaz vstoupil v platnost začátkem dubna. Nejvyšší soud trvá na tom, že tento krok je zásadní, pokud chce Indie alespoň trochu snížit počet obětí na silnicích. Denně při dopravních nehodách v Indii průměrně zemře zhruba 400 lidí.
Majitelé hotelů, restaurací a barů stojících do vzdálenosti půl kilometru od silnic vyšší kategorie se obávali, že zákaz bude mít likvidační následky na jejich podniky. Už první dny po uvedení zákazu v platnost ukázaly, že se nemýlili: jejich byznys se prakticky přes noc zhroutil. Podnikatelské skupiny a odborové svazy uvádějí, že jsou ohroženy statisíce pracovních míst.
Jak kreativně obejít zákaz
Soudem to ale nijak nepohnulo, a proto se místní vlády rozhodly vložit do hry a pravidla poněkud upravit. Například největší indický stát Rádžasthán provedl revizi procedury klasifikace silnic a došel k potěšujícímu závěru, že několik velkých silnic bylo "nedopatřením" chybně označeno jako dálnice.
Rádžasthánští úředníci se dušují, že toto překlasifikování nemá nic společného se zákazem prodeje alkoholu - ovšem místní zprávy odhadují, že tím uchránili od uzavření několik set obchodů.
Také samy podniky přišly s kreativními způsoby, jak zákaz ignorovat nebo obejít. V satelitním městě na předměstí Dillí například jeden z oblíbených podniků vytvořil nový vchod, díky kterému se posunul mimo zónu zakázaného prodeje alkoholu.
Zda podobné triky obstojí při kontrolách inspektorů, kteří po celé zemi ověřují, jestli není zákaz porušován, ukáže až čas. Experti ovšem připomínají chronicky pomalý postup indických soudů, což znamená, že případné soudní tahanice mohou trvat dlouhé roky.
Podomácku vyráběný alkohol
Kromě toho zákaz prodeje v legálních podnicích nijak nevyřeší nelegální prodej podomácku vyráběného alkoholu, který pokoutně nabízejí mnohé kavárny, prodává se z dodávek či v nenápadných boudách. Tento alkohol je hodně silný a často obsahuje toxické látky, které do něj výrobci přidávají pro "větší říz".
Nelze přitom popřít, že počet obětí na indických silnicích je děsivý. V roce 2015 bylo při půl milionu dopravních nehod zabito téměř 150 tisíc lidí. U téměř 7000 smrtelných nehod byl jako rozhodující faktor zjištěn vliv alkoholu nebo drog.
Nejvyšší soud ve zdůvodnění zákazu uvedl, že Indie musí skoncovat se stavem, kdy se státním vládám vyplácí mít obrovské zisky z prodeje alkoholu, jež značně převyšují odškodnění vyplácené rodinám obětí dopravních nehod. Indie podle soudu dospěla k takovému fatalismu, že jsou dopravní nehody brány jako nevyhnutelná součást každodenního života.