Jak si užít letní grilování

Relax
15. 8. 2014
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Léto je u nás neodmyslitelně spjato s grilováním. Venkovní příprava jídla
a příjemné posezení patří k oblíbeným aktivitám na letní večery. Přinášíme sedm tipů, které mohou příjemné posezení pozvednout na kulinářský zážitek.

1. Co je grilování

Grilování je tepelná úprava pokrmu, při kterém na pokrm dopadá tepelné záření. "Existují dva základní druhy, a to grilování přímé a nepřímé. "Přímé grilování je na kratší dobu a žár působí přímo na maso. U nepřímého grilování je například zapékací mísa umístěná mezi dva zdroje tepla, kdy vzduch proudí rovnoměrně, je to dlouhodobá úprava grilovaného pokrmu. Druhý typ je zdravější, nedochází k odkapávání tuku z masa přímo na rozpálené uhlíky, a tím k tvorbě karcinogenních látek," uvádí nutriční terapeutka Bc. Veronika Jirkalová, DiS., odborná garantka iniciativy Vím, co jím a piju.

Ilustrační foto.2. Základ je v mase

Grilování začíná mnohem dříve než na grilu. V podstatě už výběrem masa rozhodujete o tom, jaký výsledek budete mít na talíři. "Vhodné je hovězí a vepřové maso, které obsahuje tuk. Tuk je pro grilování masa zásadní. Je nositelem chuti, kterou masu během grilování vždy dokonale předá. Na talíři ať se již každý sám rozhodne, zda tučnou část ochutná, nebo ne. Když kuřecí maso, tak převážně grilované s kůží. Vždy je chuťově z grilu zajímavější," říká zakladatel Pražského kulinářského institutu Roman Vaněk.

3. Příprava surovin

Suroviny si vyndejte před zpracováním a konzumací klidně i několik hodin, aroma a chuť se totiž rozvíjejí až při pokojové teplotě. Co se týče hygieny, je dobré přikrýt potraviny papírovým ubrouskem nebo utěrkou. "Důležitá je správná příprava všech surovin, tak aby zůstaly co možná nejčerstvější. Třeba na grilovanivlednici.cz najdete pár tipů, kterými se dá výsledek grilování jednoduše zlepšit," vysvětluje Vaněk.

4. Péče o maso

Maso neomývejte, ztrácí tím totiž chuť i barvu. Záleží na vás, zda odstraníte tučné části masa, ovšem pamatujte na to, že tuk je nositelem chuti. Nepoužívejte stejné nádobí na syrové a hotové maso, hlavně pak u drůbeže.

Pokud se chystáte dělat steaky, maso nakrájejte vysoké dva až tři centimetry, aby zůstalo šťavnaté. Maso nižší než jeden centimetr nemá smysl grilovat, neboť by se příliš rychle vysušilo. "Silnější musí být, abychom v něm zachovali vodu neboli šťávu," říká Roman Vaněk.

Roman Vaněk.5. Marináda

Marináda není potřebná, důležité je uchovat chuť masa, která se právě kvůli marinádě často ztratí. Pokud přece jen chcete maso předpřipravit, stačí je nechat dvě hodiny v lednici. Maso ovšem nemusí v marinádě plavat, nejedná se o nálev.

"Myslím si, že je zbytečné maso na gril marinovat ve všem možném a nemožném několik dní dopředu. Drtivá část různých marinád nebo ještě hůře směsí koření obsahuje velké množství soli, která během marinování z masa zbytečně vytahuje vodu. Maso pak přestává být po grilování šťavnaté. Často se kvůli kořenicím směsím vytrácí samotná primární chuť grilovaného masa," vysvětluje Vaněk a přidává návod, jak maso připravit.

"Je zbytečné zalívat maso během marinování hektolitry oleje. Vždyť stačí, a zkuste to alespoň jednou, maso opepřit čerstvě mletým pepřem, osolit těsně před grilováním a spolu s větvičkou rozmarýnu položit na gril. Po opečení z obou stran nechte chvilku odpočinout, zakápněte olivovým olejem a šťávou z citronu nebo limety. Stojí to za pokus, věřte mi."

Ilustrační foto.6. Grilování

Během grilování vždycky používejte kleště. Pokud použijete vidličku, maso rozpícháte a vyteče z něj šťáva. "Mezi zdravější varianty grilování řadíme například grilování na lávových kamenech či desce," jmenuje nutriční terapeutka Jirkalová. "Plynový gril mezi zdravé varianty neřadíme, a to z toho důvodu, že topné medium je zde propan-butan, teplo odkapává na drť z lávových kamenů umístěných nad plynovým hořákem, vzniká nežádoucí vzplanutí odkapávaného tuku na lávové kameny, mimo jiné dochází k ovlivnění chuti masa připáleným tukem," dodává.

7. Před podáváním

Hotové maso nechte chvilku "odpočinout", šťáva se totiž musí rozlít zpět do celého masa, aby chuť byla co nejlepší. Zkuste pokrm před podáváním dochutit jednoduše mořskou solí a pepřem, ať si užijete chuť čerstvého a dokonale připraveného grilovaného masa.

Autor: - anš -Foto: Shutterstock , ČTK , Šimková Veronika

Naše nejnovější vydání

TýdenSedmičkaPředplatné