Státy Perského zálivu začínají zpřísňovat pravidla pro oblékání, například v Kataru zahájili místní představitelé na sociálních sítích kampaň, která vyzývá cizince, aby se na veřejnosti objevovali v umírněném oblečení, tedy v ničem krátkém. V Kuvajtu chce zase část poslanců zakázat některé druhy plavek, informovala televize CNN.
Letáky turistům říkají, že "když jste v Kataru, jste jedním z nás" a nabádají cizince, aby si zakrývali tělo od ramen ke kolenům. Na obrázcích je konkrétně vidět, které oblečení je nepřijatelné: například sukně či kraťasy nad kolena nebo trika bez rukávů, ať již jde o ženy či o muže. Pro ženy je navíc určen zvláštní vzkaz: "Legíny nejsou kalhoty."
Kampaň pod heslem Reflect your respect (Vyjádřete svůj respekt) se objevila na Twitteru a Instagramu a letáky se prý budou rozdávat i na veřejnosti. Většina Katařanů se obléká konzervativně podle islámských pravidel. Tito obyvatelé ale tvoří jen malé procento katarské populace, v zemi totiž žije okolo 85 procent cizinců. Jak k tomu poznamenala CNN, snahy o zavedení přísnějších pravidel odívání mohou ovlivnit i návštěvníky mistrovství světa ve fotbale 2022.
Bikiny na odstřel
I na sociálních sítích se objevily smíšené reakce. Někteří z uživatelů uvedli, že si "cení vyváženosti kampaně ve vztahu k ženám i k mužům". Jiní namítají, že "respekt se vyjadřuje prostřednictvím činů, a nikoli oblékáním." "Těším se na fotbalisty, kteří budou mít na mistrovství světa na sobě kalhoty," zněl rovněž jeden ze vzkazů na Twitteru.
O změnách v oblékání uvažují i v Kuvajtu. Komise tvořená několika zákonodárci již schválila návrh nařízení, které má zakazovat "nahotu" žen ve všech plaveckých bazénech, na veřejných prostranstvích a v hotelích. Poslanci neupřesnili, co přesně by to mělo znamenat, podle deníku Kuwait Times jde ale o zákaz nošení bikin a "podobných nevhodných úborů". Návrh nicméně musí schválit celý parlament a odsouhlasit i kuvajtská vláda.