Hranické muzeum se chystá otevřít výstavu vybraných sbírkových předmětů ze svých depozitářů, které jsou běžně ukryty před zraky návštěvníků. K vidění bude nejen nábytek, ale také výtvarné umění či předměty patřící do oblasti mineralogie, numismatiky či archeologie. Chybět nebudou ani exponáty z kabinetu kuriózních předmětů. Výstava ponese název Tajemství hranického depozitáře aneb Od tolaru po kostitřas. Otevřena bude ve výstavní síni Staré radnice.
Zastoupeny budou všechny podsbírky, které muzeum spravuje. Cílem výstavy je podle kurátorky vystavit co nejvíce sbírkových předmětů a odhalit tak tajemství hranického depozitáře. "Výběr sbírkových předmětu konzultuji s několika odborníky, kteří vybírají, které předměty z té které podsbírky by bylo nejlepší vystavit. Vybíráme také významné kusy, o kterých se píše v literatuře - například významná sbírka secesního skla z Klášterského Mlýna, kterou věnoval hranickému muzeu roku 1906 tehdejší ředitel sklárny Eduard Prochazka a která obsahuje mimo jiné vázy oceněné roku 1900 na světové výstavě v Paříži," řekla kurátorka muzea a galerie Radka Kunovská.
Mezi cenné exponáty bude patřit také stříbrný pohár, který věnoval hranickému střeleckému spolku císař František Josef I. v roce 1880. K vidění bude i ukázka takzvané kunstkomory, tedy kabinetu kuriózních předmětů, kterou měl mimochodem i Rudolf II. Budou zde zastoupeny archeologické sbírkové předměty, kostitřas, ale i zbraně, jako je africká dýka v pochvě z velbloudí kůže či námořnický kord, který se v naší republice příliš neobjevuje. "Především v naší kunstkomoře si budou moci návštěvníci exponáty prohlížet interaktivním způsobem," doplnila Kunovská.
Kromě nábytku, výtvarného umění, zbraní či unikátní sbírky secesního skla bude představena také fajánse (druh hrnčířských výrobků) stupavské i hranické manufaktury a předměty denní potřeby a práce lidového umění. Lidé se budou moci seznámit i s historií muzea a s tím, jak depozitář funguje.
Exponáty budou uspořádány tematicky a návštěvníci je najdou například v Dámském salonku, Loveckém salonku, Zeleném salonku nebo třeba v Mincovně. Zástupci muzea je chystají lidem představit hravou formou. Příchozí se tak budou moci například vžít do role kurátora a vyzkoušet si jeho práci. Výstava potrvá do 6. března.