Štědrý den
Loterií i pozemním hokejem. Vánoce ve světě se slaví různě
24.12.2016 18:15 Původní zpráva
Vánoce jsou téměř po celém světě chápány jako svátek klidu a míru. Přesto se jejich oslava liší stát od státu a kontinent od kontinentu. A to od ryze náboženského pojetí, až po téměř neslavení. Jak to tedy s těmi Vánocemi ve světě vypadá?
¡Feliz Navidad!
Na rozdíl od nás jsou Vánoce ve Španělsku náboženskou záležitostí. Lidé hojně navštěvují kostely, k čemuž neodmyslitelně patří i absolvování "kohoutí mše" La misa del Gallo.
Ale jsou tu k vidění i méně tradiční obyčeje. Jedním takovým je i vyhlášení výsledků v národní loterii El Gordo, k němuž v poslední době dochází 22. prosince. Letos však měli pořadatelé obyvatelům co vysvětlovat, vítězné losy se totiž prodávaly pouze v Madridu.
Samotný Štědrý den jinak probíhá podobně jako v Česku. Jen s tím rozdílem, že vánoční hodování se táhne až do ranních hodin. Na slavnostní tabuli se objevují různé druhy masa od tresky až po jehněčí. K oblíbeným dezertům patří například las figuras de mazapán (marcipánové figurky), los turrones (sladkosti z mandlového nugátu), sušené ovoce a jiné.
Avšak děti na rozdíl od českých přijdou zkrátka. Dárečky dostanou až na Tři krále. Ti obdarovávají děti do připravených bot se slámou a mrkví, což symbolizuje pokrm pro koně králů.
Vánoce v žáru slunce
Mše je součástí Vánoc i ve žhavé Africe. V Etiopii se k ní chodí před večeří, čímž se celý proces liší od Evropy, kde tomu je obvykle naopak. Při vstupu do kostela dostane každý svíčku, se kterou musí chrám třikrát obejít. Po několika hodinách, kdy jsou muži a ženy odděleni od sebe, započne hostina, jejíž součástí je třeba "Injera" neboli chlebová placka, která se zároveň používá jako talíř nebo naběračka. Hlavním chodem pak bývá "doro wat" (dušené kuře v ostré omáčce).
Po jídle se vzdává pocta Králi Baltazarovi, který podle legendy přinesl narozenému Ježíši jako dar do Betléma kadidlo. Mezi další tradice patří sportovní utkání takzvaná "ganna" připomínající pozemní hokej. Hráči při nich používají hokejky vyrobené z větví. Zvyk pochází ze staré tradice, podle níž prý pastýři podobným zápasem oslavili zvěst o narození Ježíše.
Obžerství aneb svátky jídla
Ve Francii jsou svátky hlavně o gurmánském zážitku. Pokud jde o jídlo, vedou lidé ze země kohouta na celé čáře. Celá rodina se sejde a započne Réveillon.
Na slavnostní tabuli nesmí chybět například ústřice, Foie Gras - kachní paštika z jater, klobásky, sýry a saláty. V některých oblastech se připravuje pečený krocan s kaštanovou nebo lanýžovou pastou. Jako dezert se často podává tzv. Buche de Noel (vánoční poleno), které je polité spoustou čokolády. Gurmánské menu podtrhuje chuť vína a šampaňského.
Co se týče dětí, ti dostanou své dárky v noci ze 24. prosince na 25. prosince. Místo ježíška chodí ve Francii Père Noël neboli Otec Vánoc, který svým vzhledem připomíná Santa Clause.
(Ne)Vánoce v Číně
Vánoční oslavy se asijské zemi tak trochu vyhnuly. Například v Číně se skoro neslaví, upřednostňují tam oslavy Nového roku. Štědrý den je pro ně normálním pracovním den, při kterém se scházejí na oběd se svými přáteli. Den pak tráví v obchodních centrech, kde berou slevy útokem.
Co se týče vánoční nadílky jsou ve většině případech místní děti na štíru. Místo dárků pod stromkem se nadělují červené obálky s penězi. Avšak i k této maličkosti se váže pravidlo, částka nesmí býti lichá. Výjimku tvoří děti z rodin s vyšším společenským postavením. Ti se přeci jen dočkají klasických dárků, které přináší Sengtana Laozena, který je určený právě malým dětem. Ostatním v rodině nosí nadílku vánoční stařík Dun Che Lao Ren.
Vánočních tradic nenajdeme v Číně příliš, ale přeci jen se nějaké najdou. Během svátků se třeba nesmí v domácnostech zametat, protože by se vymetlo společně se smetím i štěstí. Někteří Číňané se obdarovávají jablky, které symbolizují mír.
Nadílka až pozdě v noci
Slaví se i v Jižní Americe, konkrétně například v Chile. Vánoce spadají dokonce na stejné datum jako v Česku, ale přeci jsou v něčem jiné. Prosinec je letním měsícem. Svátky pro ně tedy znamenají spíše chvíle, kdy si mohou odpočinout a pobavit se s celou rodinou.
Jíst se začíná až kolem deváté hodiny. Na sváteční tabuli nesmí chybět krůta s kaštany, bramborový salát s majonézou, avokádový salát s celerem, rýže s rozinkami nebo salát se zelím a jablky. Místní děti se načekají. Trpělivě musí vyčkat, až odbije půlnoc. Teprve poté jim vánoční stařík Viejito Pascuero donese dárky.
Zajímavostí je že se v Chile, Peru, Kolumbii a Mexiku slaví i 28. prosince. Mohli bychom ho označit za den vtipkování a srandiček podobný našemu "Aprílu". Žerty mají odlehčit připomínku na smutnou událost, kdy král Herodem nechal zabít v Betlémě všechny děti do věku dvou let.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.