Řezbář vytváří betlém s historickými stavbami Předhradí

Relax
16. 12. 2016
První část betléma obce Předhradí na Chrudimsku od řezbáře Františka Pytlíka z Hluboké u Skutče je vystavena v bývalé barokní faře v Předhradí.
První část betléma obce Předhradí na Chrudimsku od řezbáře Františka Pytlíka z Hluboké u Skutče je vystavena v bývalé barokní faře v Předhradí.

Řezbář František Pytlík z Hluboké u Skutče vytváří z lipového dřeva betlém, jehož pozadí tvoří historické stavby obce Předhradí na Chrudimsku. Dosud vyřezal kostel, Panský dvůr, hrad Rychmburk a například i bývalý pivovar. První část betléma je vystavena v dřívější barokní faře v Předhradí, která slouží jako místní muzeum.

V příštích letech chce řezbář vytvořit model celého historického jádra obce. Betlém ve finále místnost na faře zcela zaplní. Bude rozdělen na dvě poloviny, mezi nimiž bude návštěvník procházet stejně, jako když prochází skutečnou ulicí vedoucí k hradu.

"Zatím jsem vytvořil ani ne čtvrtinu, trvalo mi to přes rok. Jsem v invalidním důchodu a nejde mi to tak rychle, mám jen jedny ruce," řekl Pytlík.

Budovy jsou zobrazeny v pohledové perspektivě.
Budovy tvůrce zobrazil v pohledové perspektivě. Kostel v popředí je výrazně větší než hrad Rychmurk, který scenérii uzavírá. Vše je do detailu vypracované včetně plotů, stromů a keřů.

Při vyřezávání se Pytlík inspiruje dobovými fotografiemi Předhradí. Plánuje vytvořit také domy dřívějších řemeslníků s ukázkami jejich práce. K tradičním figurkám svaté rodiny, pastýřů a tří králů tak přibudou i místní obyvatelé.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Vostárek Josef

Naše nejnovější vydání

TýdenSedmičkaPředplatné