Čínský kalendář
Rok ohnivého kohouta přeje rodině. Změny se nedoporučují
25.01.2017 17:00
Píli, odvahu a spravedlnost symbolizuje v čínské mytologii kohout, s nímž je spojován nadcházející čínský nový rok. Letos podle lunárního kalendáře připadá na 28. ledna, kdy kohout vystřídá vládu dynamické opice a v oblasti východní a jihovýchodní Asie vypuknou bouřlivé oslavy.
Kohout je desátým znamením čínského horoskopu a bude vládnout až do 15. února 2018, kdy ho vystřídá umírněný pes. Ke každému znamení patří v čínském kalendáři také konkrétní prvek, pro rok 2017 a znamení kohouta je to oheň. Podle astrologů by měl nadcházející rok být ve znamení spravedlnosti, odvahy, píle a kreativity. Není příliš vhodný ke změnám a riskantním projektům, lidé by se měli spíše zaměřit na dokončení nebo rozvinutí projektů započatých v předchozím roce ohnivé opice. Kohout také přeje k navázání vážného vztahu, založení rodiny či utužení rodinných vztahů.
Člověk narozený ve znamení kohouta je pilný, rád vzbuzuje pozornost a řadí se mezi perfekcionisty. Kohout se hodí pro povolání analytika, bezpečnostního pracovníka, podnikatele, prodavače, ale i herce nebo spisovatele.
Zrozenci v tomto znamení (ročníky 1909, 1921, 1933, 1945, 1957, 1969, 1981, 1993 a 2005) jsou společenští a bývají rádi středem pozornosti, zároveň nejsou příliš důvěřiví a spoléhají se raději sami na sebe. Působí bezstarostně, ale vnitřně mohou být zranitelní. K jejich negativním vlastnostem patří marnotratnost a občas i agresivita. Nejlepšími partnery pro ně jsou zrozenci ve znamení draka, buvola nebo hada, naopak se k nim příliš nehodí lidé narození ve znamení zajíce. Šťastnými čísly pro kohouta jsou 5, 9, 10 a 1 a šťastnými barvami jsou bílá a žlutá.
V roce kohouta se narodili například hudebníci Eric Clapton a Neil Young, herec Matthew Perry, režisér David Lynch, komik Groucho Marx nebo moderátor Larry King. Mezi slavné ženy ve znamení kohouta patří herečky Melanie Griffithová, Diane Keatonová či Katherine Hepburnová, zpěvačka Gloria Estefanová nebo tenistky Serena Williamsová a Anna Kurnikovová.
Úklid a tance
Svátky jara (čchun-ťie) neboli nového roku jsou nejvýznamnějším svátkem roku pro Číňany, Tchajwance, Vietnamce, Singapurce, Korejce a Japonce a jsou srovnatelné s našimi Vánocemi. Oslavy trvají 15 dní. Lidé si navzájem přejí dlouhý a šťastný život, obdarovávají se penězi a dárky zabalenými v červeném papíře. Červená je totiž barvou štěstí a života a má příjemci zajistit požehnaný rok. Důraz se klade také na úklid domu před začátkem nového roku a na ozdobné dekorace. Součástí oslav jsou tradiční tance ve zvířecích převlecích. Na jídelníčku pak nesmí chybět tradiční pokrm "ťiao-c'", tedy taštičky plněné masovou nádivkou ze zeleninou.
Šedesátiletý kalendář je v asijských zemích používán společně s gregoriánským kalendářem. Během šedesáti let se pětkrát opakuje rok zvířete podle pořadí ve zvěrokruhu. Tento dvanáctiletý cyklus se dále kombinuje s pětiletým cyklem, kdy se střídají elementy (kov, voda, dřevo, oheň, země), a s dvouletým cyklem, kdy se střídá kladný a záporný princip jin a jang.
Počátek nového roku je pohyblivý, a nastává o prvním novu po vstupu Slunce do souhvězdí Vodnáře, mezi 21. lednem a 20. únorem gregoriánského kalendáře.
Vznik nejstaršího kalendáře v lidské historii se datuje od roku 2637 či 2636 před naším letopočtem, kdy ho zavedl legendární Žlutý císař (Chuang Ti) jmenováním 12 zvířat jako svých strážců. Podle legendy stál u zrodu kalendáře Buddha, který svolal všechny živočichy, aby se s ním přišli rozloučit, než opustí Zemi. Dostavilo se jich jen 12, za odměnu jim Buddha přisoudil vládu v čase v pořadí, v jakém přišli: myš (krysa), buvol, tygr, králík (zajíc), drak, had, kůň, ovce (koza), opice, kohout (krocan), pes a vepř.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.