Křtiny ve Vlašimi
Kapka a Fousek. Vydry v paraZOO dostaly jména
30.10.2015 15:45 Aktualizováno 30.10. 16:49
Dvě mladé vydry, které od jara předvádějí své artistické kousky návštěvníkům vlašimské paraZOO, dostaly jména Kapka a Fousek. Křtiny si nenechala ujít asi stovka návštěvníků, zejména dětí, které vydrárium s neposednými zvířaty zcela obklopily. Vydry dostaly při slavnostní příležitosti zmrzlé dorty z ryb, zeleniny a ovoce a bavily gratulanty jejich postrkáváním po hladině, potápěním a okusováním.
Návrhy jmen pro vydří párek posílali návštěvníci a příznivci paraZOO celý měsíc, shromáždilo se jich několik desítek. Konečné slovo měl starosta Vlašimi Luděk Jeništa, který zvířata pokřtil. "Vybral jsem taková jména, která nejsou lidská a která se vztahují buď k vodě, nebo k tomu, jak vydry vypadají. Chtěl jsem, aby šla dobře vyslovovat i malým dětem a každý si je snadno zapamatoval," uvedl Jeništa.
"Původně jsme chtěli vydry pokřtít hadicí, ale to se jim moc nelíbilo a hlavně jsou mokré pořád, tak pan starosta polil šampaňským jejich certifikační listy," řekla Barbora Hozová z Českého svazu ochránců přírody Vlašim. Na listech byla napsána jména zvířat, kdo je křtil i to, co jim organizátoři akce přejí.
Vydry se dostaly do paraZOO jako osiřelá mláďata. Není jasné, co se stalo s jejich matkami, nejčastější příčinou úhynu vyder je doprava. Párek si zvykl na lidskou péči a nemůže se už vrátit do přírody.
V paraZOO jsou umístěna zvířata, která byla léčena v záchranné stanici pro živočichy Českého svazu ochránců přírody Vlašim, ale kvůli trvalým následkům už nemohou být vypuštěna zpět do volné přírody. Hlavním posláním zoo je seznámit návštěvníky se zvířaty, s příčinami jejich ohrožení působením člověka a především ukázat, jak předcházet zraněním živočichů.
Expozice zahrnuje tři desítky zvířat, kromě vyder i rysa, kunu, čápy, volavky, dravce, sovy a zástupce krkavcovitých ptáků. Největší zájem je podle Hozové o vydry, rysa, ale také o krkavce. "Když se mu chce, dokáže mluvit. Říká ahoj a nazdar," uvedla.
Vlašimská paraZOO byla otevřena v červnu 2012. V zahradě Podblanického ekocentra byla původně záchranná stanice pro živočichy. Léčebná část se později přesunula do nového areálu u Pavlovic a zahrada byla přizpůsobena výhradně k expozičním a vzdělávacím účelům a přejmenována na paraZOO. Od letošního července je areál zrekonstruován. Upravena byla zejména vstupní část s ekoobchůdkem, pro děti přibyly nové naučné a herní prvky.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.