Život v jihoamerické řece Essequibo, pro kterou je typická velká rozmanitost života, představuje nové akvárium v expozici Akva Tera plzeňské zoologické zahrady. V nádrži o objemu 2500 litrů žije kolem deseti druhů ryb, největší pozornost poutá asi dvacetihlavé hejno dravých piraň. Jsou zatím malé, ale už nyní mají zuby, kterými trhají krmení.
Chovatelé ale předpokládají, že do dospělosti a velikosti až kolem 30 centimetrů se dožije zhruba desítka těchto ryb, řekl vedoucí Akva Tery Jiří Doxanský.
Dokud jsou piraně malé, jsou velmi dravé a doslova naprogramované pouze se krmit. V dospělosti, pokud jsou dostatečně krmeny, nejsou tak dravé. Dokonce žijí v akváriu i s jinými druhy ryb, které by jinak byly jejich přirozenou potravou. Malé piraně proto chovatelé krmí dvakrát denně, dospělé ryby stačí krmit třikrát v týdnu. "Rostou absolutně enormně, neskutečnou rychlostí. Máme je tady asi deset dní a vyrostly jednou tolik, rostou den ze dne," řekl o mladých piraňách Doxanský. Když je asi před deseti dny dával do akvária, měřily kolem tří centimetrů, teď zhruba dvojnásobek. Při dostatečném krmení a teplotě vody kolem 26 stupňů podle něj dosáhnou dospělé velikosti do roka.
Už teď se projevují jejich ostré zuby - nejen při krmení krevetami, ale také tím, že podle Doxanského ze zvědavosti okousaly některým skalárám ploutvičky. Z předchozí zkušenosti přitom chovatelé vědí, že právě skaláry žily i s dospělými piraňami v jednom akvárium.
"Piraňa, jako každý predátor v přírodě, si vezme jen to, co potřebuje, a zbytečně nezabíjí ani v akváriu," doplnil chovatel. Když v minulosti hodil nažraným piraňám maso, vůbec si ho prý nevšímaly. Nebezpečné se ale podle něj mohou v přírodě stát i člověku - například, když se ocitnou v malé vysychající tůni, kde je nedostatek potravy. Pak jsou schopné zabít.
Expozice ukazuje pestrost života v řece Essequibo, která není v expozicích tak často představovaná jako třeba Orinoko či Amazonka. "My jsme chtěli něco zajímavějšího, pestřejšího," řekl Doxanský. V guyanském Essequibu s délkou toku 970 kilometrů je popsáno přes 300 druhů ryb, z toho je 60 endemických - nikde jinde se nevyskytují. I když supervzácné druhy v Plzni nejsou, akvárium ukazuje typické ryby této řeky - tetry, skaláry, drobnoústky, na konci týdne přibude ještě sekernatka mramorovaná. Lidé tak vidí život v řece od nejmenších hejnových rybek až po dravce.