Národní hrdina, fotbalová legenda. Tím, čím je pro Argentinu Diego Maradona, je pro Turecko Hakan Şükür. Nebo alespoň byl. Do doby, než na něho v jeho zemi vydali zatykač a zbavili ho členství v jeho milovaném klubu.
Ze zápasu o třetí místo na fotbalovém mistrovství světa 2002 v Japonsku a Jižní Koreji uběhlo pouhých jedenáct vteřin. Tak krátká doba stačila na to, aby se celé Turecko ocitlo na nohou kvůli jedinému muži.
Hned v první minutě zápasu se o nejrychlejší gól světových šampionátů postaral kapitán národního týmu Hakan Şükür. Istanbulská legenda nasměrovala Turecko k bronzovým medailím, největšímu fotbalovému úspěchu v historii.
O patnáct let později je všechno jinak. Şükür se po skončení profesionální kariéry, kterou uzavřel v Galatasarayi, vrhl do politiky. V roce 2011 úspěšně kandidoval za stranu současného prezidenta Erdogana, velkého fotbalového fanouška. Zprvu idylická spolupráce dostala trhliny o dva roky později. Erdoganovci vyvolali ve vládě skandál s jediným cílem - zničit stoupence úhlavního nepřítele, vůdce jednoho z tureckých náboženských hnutí Fethullaha Gülena.
Čistka v Galatasarayi
Fotbalová ikona se akce odmítla zúčastnit a opustila mandát v parlamentu. Erdogan Gülenovy stoupence systematicky pronásledoval. Zrakům prezidentových lidí pochopitelně neunikla kritika, kterou fotbalista zveřejnil na svém twitterovém účtu.
Legenda nelegenda, Hakan Şükür byl obviněn, že sdílel urážlivý obsah proti Erdoganovi a jeho synovi. Bývalý kapitán národního mužstva se bránil, ale nebylo mu to nic platné, podle obžaloby mu hrozily až čtyři roky vězení.
* Podlehla Galatasaray tlakům režimu?
* Jak dopadla kauza "Şükür"?
* Kdo ještě musel Galatasaray opustit?
* Týkají se režimní čistky i dalších sportovců?
* Kam až může Erdogan zajít?
ODPOVĚDI NA TYTO A DALŠÍ OTÁZKY NAJDETE V ČLÁNKU, KTERÝ JE SOUČÁSTÍ AKTUÁLNÍHO VYDÁNÍ MAGAZÍNU TÝDEN.