Horka ztěžují Čechům život. Dehydrataci poznáte i z moči

Zdraví
22. 6. 2017
Pitný režim je důležitý (ilustrační foto).
Pitný režim je důležitý (ilustrační foto).

Nedostatek tekutin může v současném horkém počasí způsobit malátnost, bolest hlavy a sníženou výkonnost. Při ztrátě vody na úrovni pěti procent lidské váhy hrozí oběhové selhání. V tiskové zprávě to ve čtvrtek uvedla Hygienická stanice Hlavního města Prahy. Podle předpovědi meteorologů ve čtvrtek teploty vystoupí k 35 stupňům Celsia.

Pocit žízně je už pozdním příznakem nedostatku tekutin. Mírný nedostatek se podle hygieniků projevuje bolestí hlavy, únavou, malátností a snížením výkonnosti. Dvouprocentní úbytek váhy vlivem ztráty tekutin může znamenat až dvacetiprocentní ztrátu výkonu. Dlouhodobý nedostatek tekutin způsobuje poruchy funkce ledvin, vznik močových kamenů, záněty močových cest či zácpu.

U dospělého člověka tvoří voda asi 70 procent hmotnosti, u dětí je to až 80 procent. "Dospělí často hlídají děti, aby doplňovaly tekutiny, ale i rodiče zapomínají pít," uvedl šéf pražských hygieniků Jan Jarolímek. Lidé by se také podle něj neměli zdržovat přes poledne na přímém slunci.

Denní potřebné množství tekutin odborníci orientačně stanoví na dva litry u žen a 2,5 litru u mužů. Část lidé přijímají v jídle, nápoje by ale měly tvořit asi 80 procent příjmu tekutin. Děti kolem jednoho roku věku potřebují asi litr tekutin, do tří let přibližně 1,3 litru a do osmi let 1,6 litru. Dívkám do 13 let doporučují 1,9 litru tekutin, chlapcům 2,1 litru.

V horku, při namáhané činnosti a sportu by měla být spotřeba vyšší. "Doporučujeme pití čisté pitné vody kohoutkové i balené. Dále neslazené ovocné nebo zelené čaje. Některé minerální vody, vzhledem k vysokému obsahu rozpuštěných látek, nejsou určeny jako trvalý a jediný zdroj, jsou ale vhodné k občasnému doplnění minerálů po námaze nebo pobytu v horku," uvedl Matěj Čermák z oddělení obecné a komunální hygieny.

Zda je tekutin dostatek se dá určit i z moči. Ta má být světlá a v obvyklém množství, například na dětské plence nemá být vidět. "Pokud moč tmavne, je zřejmé, že organismus šetří vodu, protože nemá tekutin dost," dodal Jarolím. Změna barvy moči může signalizovat i vážnější zdravotní potíže.

Lidé kolabují

Pražští záchranáři dnes zasahovali zatím u 15 případů kolapsu způsobených horkým počasím. Uvedla to mluvčí pražské záchranky Jana Poštová. Celkový počet výjezdů zůstává na průměru. Vedra mohou ohrožovat zejména lidi s chronickými nemocemi. Venkovní teplota dnes stoupla ke 34 stupňům Celsia.

"Od půl sedmé od rána do půl čtvrté odpoledne evidujeme 15 případů, kde se dá s největší pravděpodobností předpokládat, že šlo o kolaps způsobený horkým počasím," uvedla mluvčí. Potíže v horkých dnech mají zejména starší a nemocní, především lidé s kardiovaskulárním onemocněním, vysokým krevním tlakem či dýchacími potížemi. Mohou ale postihnout i zdravé lidi.

I když se změnila skladba výjezdů, celkový počet nevybočuje z průměru. "Pokud jde o celkový počet výjezdů, tak pražská záchranná služba neeviduje žádný extrémní nárůst," řekla mluvčí.

Kolapsy v horku způsobuje nedostatek tekutin. Lidé by podle doporučení lékařů proto měli v průběhu dne vypít zhruba tři litry vody, a to postupně a v menších dávkách. Pokud by vypili naráz větší množství, tělo nedokáže vodu zpracovat a rychle ji vypotí. Postupné dávky naopak pomohou tělo zchladit. Dostatek tekutin také potlačuje únavu.

Lékaří doporučují v tropických teplotách omezit pobyt na slunci mezi 11.00 až 15.00, omezit fyzickou námahu, chránit si hlavu pokrývkou, oči brýlemi s UV filtrem a kůži opalovacími krémy s vysokým faktorem. Je vhodné mít na sobě oblečení z lehkých vzdušných materiálů. Batolata na slunce nesmějí.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Doležal Michal

Naše nejnovější vydání

TýdenSedmičkaPředplatné